W dniach 18-19.grudnia 2021 roku na Placu Łuczkowskiego w Chełmie odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy, którego organizatorem było Województwo Lubelskie oraz Miasto Chełm. Jednym z punktów programu Jarmarku było wręczenie nagród laureatom Konkursu Bożonarodzeniowego.
Konkurs został przeprowadzony w 3 kategoriach:
1. piernikowa ozdoba świąteczna,
2. lubelski stroik świąteczny,
3.tradycyjna ozdoba choinkowa.

W kategorii „piernikowa ozdoba świąteczna” wpłynęło aż 69 prac. Wśród laureatów znalazła się uczennica klasy 4 B4P Monika Wrona, której piernikowa chatka zdobyła uznanie Jury, a nasza uczennica zdobyła nagrodę pieniężną w kwocie 500 zł. Monika przygotowywała również pracę w kategorii: „lubelski stroik świąteczny”.

W konkursie wzięli również udział uczniowie: Agnieszka Charmas (kategoria: „piernikowa ozdoba świąteczna”), Patrycja Zakrzewska, Milena Miszczak (kategoria: „lubelski stroik świąteczny”), Bruno Sykała (kategoria: „lubelski stroik świąteczny” i „tradycyjna ozdoba choinkowa”). Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gratulujemy sukcesów!

Tekst: Agnieszka Rosochacka
Zdjęcia: Monika Wrona, Agnieszka Charmas

W dniu 21.12.2021 r. Sztab nr 129 przy ZSCKR w Siennicy Różanej zakończył zbiórkę w ramach Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej: „ Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Decyzją społeczności szkolnej zgromadzone dary w postaci: kawy, herbaty, słodyczy, przetworów domowych, środków czystości, chemii gospodarczej, odzieży itp. zostały przekazane do Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Krupskim. Młodzież szkolna w trakcie zajęć praktycznych pod opieką nauczycieli przygotowała także świąteczne pierniczki dla pensjonariuszy, które wraz ze zgromadzonymi darami trafiły na ręce Kierownika DPS- Pana Jarosława Sawczuka. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję i zachęcamy do wspierania tego typu inicjatyw!
Jak pisał Święty Jana Paweł II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Rosochacka

 

Tradycją naszej szkoły są coroczne inscenizacje Bożonarodzeniowe przygotowywane przez uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. W dniu 17 grudnia br. został zaprezentowany montaż słowno-muzyczny pod hasłem: „Betlejem jest blisko, na odległość ludzkiego serca, na odległość otwartych szeroko ramion. Każdego dnia możesz tu przyjść. Każdego dnia Bóg czeka na ciebie!” Refleksyjne narracje, oryginalna aranżacja kolęd i pieśni wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.
W występie wzięli udział uczniowie: Dominik Hawryluk, Magdalena Tokarczyk, Maria Lis, Łukasz Marzec, Justyna Patyk, Aleksandra Run, Patrycja Kukiełka, Aleksandra Choduń, Patrycja Zakrzewska. O profesjonalną obsługę techniczną zadbali: Mateusz Wichrowski, Bartosz Sławacki i Wojtek Jakubowski.
Po części artystycznej Pan Stanisław Buk- Dyrektor ZSCKR w Siennicy Różanej wraz Panią Wicedyrektor -Ewą Dobrzańską – Mochniej złożyli obecnym świąteczne życzenia, po czym ks. dziekan Ryszard Siedlecki i ks. kanonik Józef Serej dokonali symbolicznego poświęcenia opłatka i udzielili Błogosławieństwa Bożego. Na zakończenie Pan Dyrektor wręczył młodzieży nagrody za najwyższą frekwencję oraz aktywny udział w życiu szkoły.
Życzymy Wszystkim cudownych Świąt Bożego Narodzenia, otwartości na innych, zwykłego uśmiechu i podania ręki drugiemu człowiekowi, która spowoduje przemianę w innych i w nas samych, przybliżając wszystkich do Betlejem…

Tekst: Agnieszka Rosochacka, Anna Goszczyńska Zdjęcia: Krzysztof Rękas, Natalia Skurak

W bieżącym roku szkolnym na terenie ZSCKR w Siennicy Różanej prowadzona jest akcja zbiórki korków i zawleczek od puszek, zainicjowana przez członków Szkolnego Koła Wolontariatu. Akcja będzie trwać do końca stycznia 2022 r. Zachęcamy uczniów do rozpropagowania tej szczytnej akcji w swoim środowisku i włączania w nią swoich rodzin i znajomych.
Zbieramy czyste nakrętki tylko i wyłącznie plastikowe po: napojach, sokach, kawie, herbacie, chemii gospodarczej (szampony, płyny do kąpieli, dezodoranty itp.). Zawleczki mogą być różnej wielkości i kolorów.
Tegoroczna zbiórka korków i zawleczek w naszej szkole prowadzona jest pod nadzorem opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu. Zgromadzone korki zostaną przekazane na rzecz niepełnosprawnego chłopca z terenu Gminy Siennica Różana, natomiast zawleczki wspomogą chorych zmagających się z cukrzycą( 1 dawka insuliny to 60 zawleczek!).
Jeśli masz większą ilość zakrętek – przynieś je do opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu. Nasza szkoła włączyła się również do Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej: „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Celem jest udzielenie pomocy wybranej przez szkołę placówki. W ramach zbiórki prosimy o dostarczanie do dnia 22 grudnia 2021 roku następujących produktów: przetwory domowe (np. dżemy, kompoty, sałatki, ogórki kiszone i konserwowe), słodycze, napoje, kawa, herbata, chemia gospodarcza, środki czystości, nieużywana odzież (np. rękawiczki, czapki, kapcie). Powyższe produkty zostaną przekazane osobom potrzebującym po zakończeniu akcji.
ZACHĘCAMY MŁODZIĘŻ SZKOLNĄ, RODZINY, NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW DO AKTYWNEGO WŁĄCZENIA SIĘ DO NASZYCH AKCJI! PAMIĘTAJCIE-DOBRO WRACA!!!

Tekst: Agnieszka Rosochacka, Anna Goszczyńska

15 grudnia 2021 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbył się konkurs z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia pod nazwą „Tradycyjna potrawa wigilijna”. W konkursie wzięli udział uczniowie, którzy zaprezentowali następujące potrawy wigilijne: klasa 1BTP – Natalia Weremko, Jakub Wójcik (makowiec, kompot z suszu), kl. 1PTB – Aleksandra Choduń, Dawid Izydorski (makowiec), kl. 2BTP – Julia Chruściel, Zuzanna Petla (barszcz czerwony z pierogami z kapustą i grzybami), kl. 2PTB – Julia Chwaszcz, Amelia Łoboda (paszteciki z kapustą i grzybami z barszczem), kl. 3PT – Paulina Banach, Martyna Drapsa (barszcz czerwony z uszkami z kapustą i grzybami), kl. 3P4 – Aleksandra Run, Agnieszka Charmas (pierogi smażone z kapustą i grzybami z barszczem), kl. 4B4P – Monika Wrona, Milena Miszczak (ryba po grecku). Potrawy wigilijne przygotowane przez uczniów i dekoracja stołów były oceniane przez komisję w następującym składzie: wicedyrektor Ewę Dobrzańską-Mochniej, Iwonę Dziedzic-Płatek oraz przedstawicieli Rady Rodziców – Amelię Hopko i Monikę Falentę. Komisja po degustacji potraw ogłosiła wyniki konkursu: I miejsce zdobyły Monika Wrona i Milena Miszczak (za rybę po grecku), II miejsce – Natalia Weremko i Jakub Wójcik (za makowiec i kompot z suszu), III miejsce – Aleksandra Run i Agnieszka Charmas (za pierogi smażone z kapustą i grzybami z barszczem). Głównym celem konkursu było propagowanie i kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych oraz prezentacja potraw wigilijnych, a także podniesienie wrażliwości estetycznej, zachęcenie do poszukiwania inspiracji w lokalnym folklorze, wzmocnienie poczucia tożsamości i integracja młodzieży. Organizatorami konkursu byli nauczyciele przedmiotów zawodowych. Serdeczne podziękowania za ufundowanie nagród składamy Radzie Rodziców.

Tekst: Anna Rybak

W ramach prezentów mikołajkowych, uczniowie klas 3B4 i 3P4 postanowili przekazać sobie prezenty w sposób wyjątkowy. Wybór padł na aktywne spędzenie czasu – wyjazd do kręgielni do Lublina. Inicjatorkami wyjazdu były uczennice z klasy o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Celem wycieczki to przede wszystkim integracja uczniów równoległych klas. Pracownicy Masters Bowling & Bilard miło powitali naszą grupę. Instruktaż udzielony przez pracownika klubu był prosty i zrozumiały. Uczestnicy mieli do dyspozycji sześć torów oraz różnej wagi kule. Zabawa trwała godzinę. Uczniowie spędzili miło i aktywnie czas w swoim towarzystwie. Taka forma prezentu mikołajkowego była czymś nowym i sprawiła uczestnikom przyjemność. Ponadto możliwość aktywnego spędzenia czasu, jest elementem sprzyjającym budowaniu poprawnych relacji między uczniami. Z powodu znacznego zainteresowania taka formą sportu, mogliśmy pojechać dopiero w dniu 13 grudnia 2021 r. W tym miejscu pragniemy też złożyć podziękowania dla Pana Wójta Gminy Siennica Różana za okazaną pomoc w organizacji wyjazdu.

Tekst i zdjęcia : Anna Goszczyńska, Anna Watras - Lekan

W październiku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbył się szkolny etap Konkursu Czytelniczego ,,W świecie Lema”. Zadanie, z którym zmagali się uczestnicy to odczytanie wybranego fragmentu powieści Stanisława Lema ,,Solaris” w taki sposób, aby oczarować jury. Najlepiej z tego zadania wywiązał się uczeń klasy I BTP - Łukasz Marzec, który reprezentował naszą szkołę w IV Powiatowym Konkursie Czytelniczym ,,W świecie Lema” organizowanym przez Chełmską Bibliotekę Pedagogiczną. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki rzeczowe.
Na rozstrzygnięcie etapu powiatowego czekaliśmy prawie miesiąc i możemy się pochwalić sukcesem: Łukasz Marzec otrzymał wyróżnienie w kategorii szkół ponadpodstawowych. Jest to tym większe osiągnięcie, ponieważ poziom konkursu, jak zawsze był bardzo wysoki, dlatego też wyróżnienie ucznia klasy I BTP jest sukcesem.
Łukasz otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową.
W imieniu społeczności szkolnej gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów! Mamy nadzieję, że to osiągnięcie będzie stanowić zachętę do dalszej aktywności. Jak pisał Jarosław Iwaszkiewicz - ,,Czytanie jest to odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.”

30 listopada 2021r w ZSCKR w Siennicy Różanej odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego LZS Szkół Rolniczych w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt „Piłkarska kadra czeka”. Do rozgrywek przystąpiło sześć drużyn reprezentujących: Tomaszów Lubelski, Sobieszyn, Dęblin, Jabłoń, Piotrowice oraz Siennicę Różaną. Wysoki poziom wyszkolenia zawodniczek przełożył się na wyrównaną grę w każdym meczu. Najlepsze i najwytrwalsze okazały się zawodniczki z Tomaszowa Lubelskiego. Nasza drużyna w składzie: Natalia Weremko (kapitan), Aleksandra Run (bramkarka), Kinga Kalisiewicz, Weronika Galewska, Patrycja Grzesiuk, Katarzyna Weremko, Magdalena Tokarczyk, Patrycja Morokiszka, zajęły VI miejsce.