Rekrutacja 2019 – kierunki kształcenia: Technikum im. Augusta Cieszkowskiego - technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik technologii żywności, technik hodowca koni, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej; Szkoła Branżowa I Stopnia im. A. Cieszkowskiego - mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, kucharz; Szkoła Policealna – technik agrobiznesu, technik turystyki wiejskiej, KKZ - rolnik * Konferencja szkoleniowa: Nauczyciel jako mentor ucznia w cyfrowym świecie - Siennica Różana, 16 maja 2019 roku

W dniach 11-12  czerwca 2019 roku w Żarnowcu w woj. śląskim odbył się Finał Krajowy XXIII Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej – po zwycięstwie w etapie powiatowym, a następnie w etapie wojewódzkim – reprezentowali uczniowie klasy III Technikum, kształcący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki: Bartłomiej Kawka, Dawid Tokarczyk i Jakub Żeliszczak.

W dniu 9 czerwca 2019 roku Agata Jagniątkowska, Marta Szadura i Wojtek Janicki wraz z Paniami Beatą Malugą i Anną Kowalik wzięli udział w Pikniku Rodzinno-Parafialnym "Rodzina z Bogiem się trzyma" zorganizowanym przy OSP Krupe. Stoisko promocyjne ZSCKR w Siennicy Różanej cieszyło się dużym zainteresowaniem wszystkich zgromadzonych ze względu na serwowaną pyszną, zimną lemoniadę, watę cukrową i popcorn. W trakcie pikniku stoisko odwiedziło wielu absolwentów szkoły, którzy pozytywnie wspominali  czas nauki w ZSCKR w Siennicy Różanej.

W dniach 14-15 czerwca 2019 roku odbyła się konferencja podsumowująca realizację Projektu ekonomicznego „Kuźnia młodego przedsiębiorcy” w bardzo malowniczej miejscowości Pisz w Hotelu Nad Pisą. Zespół Szkół Centrum Rolniczego w Siennicy Różanej reprezentowali szkolny koordynator projektu nauczyciel Anna Kowalik oraz dwaj finaliści I etapu szkolnego Dawid Skorek i Kacper Opat uczniowie I klasy Technikum im. Augusta Cieszkowskiego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, którzy opracowali biznesplan Portalu internetowego „Nocowanie za pomaganie”.

Święto, które od dwudziestu trzech lat gromadzi pasjonatów pszczelarstwa i smakoszy miodu odbyło się w tym roku na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie-Hucie. Niedzielna uroczystość była   wspaniałą okazją do degustacji różnorodnych regionalnych potraw na bazie miodu oraz posmakowania różnych gatunków miodu pszczelego. Festyn to także wiele atrakcji  w plenerze, zwłaszcza dla najmłodszych i możliwość spędzenia czasu wolnego z najbliższymi.

Uczniowie kl. II Technikum 6 czerwca 2019 r. uczestniczyli w szkoleniu „Zrównoważone stosowanie środków ochrony roślin w celu ochrony wody przed zanieczyszczeniem”. Seminarium odbyło się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Młodzież wysłuchała wykładów na takie tematy, jak:
1. Środki ochrony roślin. Stop dla fałszywych produktów – nie ryzykuj strat materialnych i finansowych.
2. Bezpieczne postępowanie ze środkami ochrony roślin – 5 złotych zasad.
3. Zanieczyszczenia miejscowe – ryzyko występowania i metody zapobiegania.
4. Co zrobić z opakowaniami po środkach ochrony roślin i innych substancjach niebezpiecznych stosowanych w rolnictwie.
5. Znaczenie środków ochrony roślin.

2 czerwca 2019 r. przedstawiciele ZSCKR w Siennicy Różanej wzięli udział w Święcie Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego w Skierbieszowie. Była to trzecia edycja tej uroczystości. Pani Ewa Dobrzańska-Mochniej – wicedyrektor ZSCKR w Siennicy Różanej uczestniczyła w oficjalnym otwarciu uroczystości, podczas której wręczono odznaczenia „Przyjaciel Lubelskich Parków Krajobrazowych” oraz nagrody i dyplomy dla dyrektorów i nauczycieli szkół. Szkoła przygotowała stoisko wystawiennicze promujące ofertę edukacyjną placówki, które reprezentowały panie: Anna Skubisz, Renata Dyk, Justyna Klejna wraz z uczennicami: Agatą Jagniątkowską, Agnieszką Lipską, Patrycją Kukiełką oraz Weroniką Kowalską.

 

Uczniowie klas pierwszych Technikum spędzili 31 maja 2019 r. na spływie kajakowym. Trasę spływu z Obroczy do Zwierzyńca uczestnicy pokonali z pełnym entuzjazmem. Mogli podziwiać przepiękną rzekę Wieprz i piękno natury Roztocza.

Zwieńczeniem świetnej zabawy było przygotowane przez organizatora spływu ognisko, na którym uczniowie upiekli kiełbaski.
Słoneczny dzień i świetny humor wystarczył by spędzić aktywny wypoczynek.

Tekst: Anna Skubisz

W piątek 24.05.2019 roku w Szkole Podstawowej Nr. 2 im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie odbył się „Piknik z Dwójką”. Podczas pikniku Chełmskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych oraz Stowarzyszenie Lejdis & Dżentelmen prowadziły zbiórkę funduszy na leczenie Kuby, ucznia tej szkoła, a uczniowie naszej szkoły, jako wolontariusze, uczestniczyli w wydarzeniach towarzyszących tej inicjatywie. Ich udział polegał na zorganizowaniu poczęstunku dla najmłodszych w postaci waty cukrowej oraz popcornu.

24 maja 2019 roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Chełmie odbył się XXIII Wojewódzki Młodzieżowy Konkurs Motoryzacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę po zwycięstwie w etapie powiatowym reprezentowali uczniowie klasy III Technikum kształcący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki – Bartłomiej Kawka, Dawid Tokarczyk i Jakub Żeliszczak.

    Celem turnieju jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej, propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestnika ruchu drogowego, popularyzacja wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych. Organizatorem zawodów był WORD Chełm we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym, Komendą Miejską Policji w Chełmie, Kuratorium Oświaty w Lublinie  i Medycznym Studium Zawodowym w Chełmie.