Według średniowiecznych przekazów święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry w Licji. Zarówno dzieci, jak i dorośli wyczekują świętego Mikołaja z utęsknieniem, który obdarowuje wszystkich wymarzonymi prezentami.

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego 6 grudnia – Dzień Świętego Mikołaja, potocznie zwany Mikołajki, stały się już tradycją, którą podtrzymujemy każdego roku. Tego dnia uczniowie przychodzą ubrani na czerwono w czapkach mikołajkowych. Nauczyciele bardziej ulgowo traktują tego dnia uczniów.  Wszystkim towarzyszy wspaniały nastrój i atmosfera.

 

22 listopada 2018 roku w odbyło się spotkanie z Anną Chyczewską – przedstawicielem Escuela de Idiomas Carlos V w Sewilli  oraz z Juanem Antonio B. Rafaelem dyrektorem tej placówki. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej współpracuje z Escuela de Idiomas Carlos V w ramach realizacji projektu „Europejskie wyzwania zawodowe”. Projekt ten jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu  Erasmus+.

W czasie spotkania zostały przedstawione główne cele, założenia i wartości projektu realizowanego w ramach programu unijnego Erasmus+ oraz sens i znaczenie programów unijnych w zwiększeniu atrakcyjności i konkurencyjności beneficjentów uczestniczących w zdobywaniu doświadczenia zawodowego w ramach staży zagranicznych.

04 grudnia 2018 r. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej gościł w swoich progach uczniów Szkół Podstawowych oraz klas gimnazjalnych z powiatu krasnostawskiego na konkursie poświęconym znajomości zasad zdrowego odżywiania oraz wiedzy na temat żywności oraz chorób dietozależnych. Hasło przewodnie konkursu brzmiało:  „Zdrowie na talerzu”, a cele jakie mu towarzyszyły to: popularyzacja wiedzy o zdrowym odżywianiu wśród młodzieży, rozwijanie zainteresowań dotyczących szeroko rozumianej problematyki żywieniowej, wzbudzenie zainteresowania zawodami z branży gastronomicznej, integracja uczniów Szkół Podstawowych z uczniami Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej a także konfrontacja wiedzy związanej z żywnością i zasadami zdrowego odżywiania uczniów z różnych szkół.

W dniach od 29 listopada  2018 r. do 02 grudnia 2018 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich   miała miejsce Narodowa Wystawa Rolnicza, która wpisała się w obchody 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pawilon nr 7 był dedykowany polskiej żywności wysokiej jakości.  Swoje osiągnięcia  prezentowały tu również szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym i nasza, reprezentowana przez dyrektora Stanisława Buka,  Ewę Dobrzańską - Mochniej, Krzysztofa Rękasa oraz uczniów, Agatę Jagniątkowaską, Weronikę Zakrzewską i Dawida Tokarczyka. Zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, jej osiągnięciami, spróbować specjałów kuchni lubelskiej, w tym naszych siennickich augustynek oraz kuleczek z bloku czekoladowego lat osiemdziesiatych.

1 grudnia 2018 r. delegacja z naszej szkoły pod przewodnictwem dyrektora Stanisława Buka odwiedziła Wierzenicę pod Poznaniem. W 1842 r. majątek w Wierzenicy nabył August Cieszkowski – patron naszej szkoły. Osiedlił się tam, aby uniknąć prześladowań władz carskich. W swoim nowym gospodarstwie wprowadzał najnowocześniejsze udoskonalenia agrotechniczne, korespondował też z europejskimi rolniczymi ośrodkami oraz polskimi przyrodnikami, wynalazcami. Po Wierzenicy oprowadzili nas wybitni badacze spuścizny Augusta Cieszkowskiego  Ewa Jarosława Buczyńska i Włodzimierz Buczyński. Zwiedzanie tego urokliwego miejsca rozpoczęliśmy od odwiedzin w kościółku św. Mikołaja.

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Dawniej w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie wyrazem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. I tak oto w internacie ZSCKR w Siennicy Różanej dnia 28.11.2018 r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. 

14 listopada 2018 r., w Internacie Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie odbył  międzyinternacki Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej pod hasłem "Piękna Niepodległa" z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczennica Aleksandra Rozwałko zajęła I miejsce recytując "Redutę Ordona" Adama Mickiewicza. Weronika Zakrzewska otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy. Opiekę nad uczniami sprawowała Pani Lidia Jurkiewicz.
Zdjęcia: Marcin Staszak

20 listopada 2018 r. uczniowie klasy III Technikum w Siennicy Różanej wyruszyli do Lublina. Ich celem był aktywny odbiór kultury oraz rozwijanie zainteresowań sportowych. Wzięli udział w seansie kinowym, a następnie wyruszyli do kręgielni w lubelskim centrum rozrywki Masters Bowling & Bilard.

Instruktor udzielił im szczegółowych wyjaśnień dotyczących zasad gry w kręgle, a następnie zdobywali pierwsze szlify w tej dziedzinie sportu. Kręgle to rodzaj gry w kule, której historia sięga starożytności. Zadaniem uczestnika jest strącenie kręgli stojących na końcu drewnianego toru.

 

Dnia 09 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyły się  gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.  Uroczyste obchody tego wyjątkowego dla Polaków święta zapoczątkowała msza święta w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny w Siennicy Różanej. Po jej zakończeniu na pobliskim cmentarzu parafialnym, chcąc uczcić pamięć bohaterów walk o niepodległość, złożono wieńce. Następnie celem pokreślenia wyjątkowości tegorocznych obchodów, przy Centrum Kultury w Siennicy Różanej, odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Dalsze obchody miały miejsce w ZSCKR w Siennicy Różanej.