W dniu 18 października 2021 r. grupa uczniów z klas III o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej dzięki uprzejmości prof. dr hab. Waldemara Gustawa odwiedziła Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Plan wizyty i pobyt młodzieży na uczelni zorganizowała dr inż. Monika Michalak-Majewska. Uczniowie w ramach pobytu na Uniwersytecie wzięli udział w ciekawym wykładzie pod hasłem „Czy odpowiednie żywienie usprawnia myślenie” zaprezentowanym przez dr inż. Justynę Liberę. Pani doktor w obrazowy i bardzo przystępny sposób zapoznała uczniów z najnowszą wiedzą naukową jednoznacznie przemawiającą o zdecydowanym wpływie sposobu odżywiania na funkcjonowanie organizmu i zdolności poznawcze człowieka. Uczniowie spotkali się również z panią Moniką Zając - pracownikiem Biura Rekrutacji i Promocji Kształcenia Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, która zaprezentowała uczniom kierunki kształcenia oraz bogatą ofertę zajęć dodatkowych. Szczególne zainteresowanie wśród młodzieży wzbudził nowy kierunek studiów „Gastronomia i sztuka kulinarna” oferujący szerokie możliwości rozwoju i doskonalenia zawodowego po ukończeniu technikum o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Podczas spotkania z pracownikami uczelni uczniowie przez chwilę mieli okazję poczuć się jak studenci, biorąc udział w zajęciach realizowanych w pracowni gastronomicznej dla studentów kierunku „Dietetyka”. Uczniowie zgłębili tajniki nowoczesnej metody przyrządzania potraw – sous-vide. Zostali zapoznani z prawidłową techniką pakowania próżniowego żywności – jednego z elementów metody sous-vide. W ramach spaceru po Wydziale uczniowie odwiedzili również salę półtechniki Katedry Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego i Gastronomii oraz salę półtechniki Katedry Technologii Surowców Pochodzenia Zwierzęcego, gdzie dr inż. Paulina Kęska zaprezentowała urządzenia, maszyny i sprzęt wykorzystywany w czasie zajęć laboratoryjnych ze studentami. Dziękujemy wszystkim prowadzącym za poświęcony nam czas, przekazaną wiedzę oraz bardzo miłe przyjęcie. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Dziekana Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii prof. dr hab. Waldemara Gustawa.

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, 20 października br. wolontariusze Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej udali się wraz z opiekunami Szkolnego Koła Wolontariatu na miejscowy cmentarz. Celem wyjścia było porządkowanie starych, zaniedbanych i opuszczonych grobów. Uczniowie z zapałem zabrali się do pracy: wyrzucili wypalone znicze, uprzątnęli nagrobki oraz zgrabili liście. Wolontariusze nie zapomnieli również o Tych, którzy oddali swe życie za ojczyznę i zapalili symboliczne znicze przy pomniku żołnierzy, którzy poświęcili się dla dobra swojego kraju. Tego typu wspólne działania uczą młodych ludzi szacunku i pamięci o zmarłych oraz kultywują wartości, którymi powinniśmy się kierować w naszym codziennym życiu.

Na dzień 13 października 2021 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej, w który miał odbyć się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, czekali w szczególności uczniowie klas pierwszych. Tego dnia miało odbyć się oficjalne przyjęcie „Pierwszaków” do grona uczniów szkoły. Plan został zrealizowany. Uczniowie klas pierwszych, wyczytani z imienia i nazwiska, kolejno podchodzili do Pana Dyrektora Stanisława Buka, który pasował ich na ucznia ZS CKR w Siennicy Różanej. To był główny punkt apelu. Równie ważne było także uhonorowanie Wójta Gminy Siennica Różana - Pana Leszka Proskury, tytułem „Przyjaciela szkoły”. Dziękujemy Panu Wójtowi za pomocną dłoń i wsparcie w każdej potrzebie. Po części oficjalnej i artystycznej nastąpiło symboliczne posadzenie drzew przez nowoprzyjętych uczniów wraz z wychowawcami. Miłym gestem ze strony Rady Rodziców był prezent w postaci pysznego tortu. Uroczystość przygotowali uczniowie: Marta Szadura, Jakub Tchurzewski, Patrycja Kukiełka, Dawid Skorek, Wiktor Petruk, Kacper Opat, Jakub Sobstyl, Milena Miszczak, Amelia Łaboda, Julia Chwaszcz, Wiktor Nastaj, Aleksandra Choduń, Maria Lis, Aleksandra Run i Mateusz Wichrowski pod kierownictwem nauczycieli: Ewy Antoniak, Anny Rybak, Beaty Malugi, Kariny Bochyńskiej-Czerpak i Mariana Sawickiego.

W dniu 01 października 2021 roku uczniowie klas pierwszych pod opieką pań: Agnieszki Rosochackiej, Justyny Klejny i Anny Rybak wybrali się na wycieczkę do Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa ps. „Adam” w Bondyrzu. Pierwsze muzeum powstało w roku 1972 w budynku należącym do Zamojskiej Fabryki Mebli z inicjatywy pana Zygmunta Sitka- byłego żołnierza Armii Krajowej. Gdy ówczesne władze PZPR uznały, że muzeum nie spełnia roli wychowawczej, a wręcz deprawuje młodzież czyniąc z żołnierzy AK bohaterów, zapadła decyzja o jego zamknięciu. W roku 1983 muzeum wznowiło swoją działalność i przez kolejne lata podjęło współpracę z szeregiem instytucji, które je wspierały. Dzięki staraniom organizacyjnym i inwestycyjnym właściciela obiektu, tj. Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość oraz wsparciu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a szczególnie Pana posła Sławomira Zawiślaka- Prezesa ŚZŻAK Okręg Zamość, możemy zwiedzać ten niezwykle ważny pod względem historycznym obiekt na terenie Lubelszczyzny. W muzeum znajduje się stała wystawa pt. „Niezłomni Zamojszczyzny-walka zbrojna o niepodległość w latach 1945-1953” oraz wystawa poświęcona powstaniu zamojskiemu z lat 1942-44. Możemy tu zobaczyć ponad 230 muzealiów i świadectw historii, które ukazują etos bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej, a w szczególności militariów i dokumentów pochodzących z tego okresu. W nowo wybudowanym skrzydle obiektu na pasjonatów prehistorii czeka niespodzianka, gdyż znajdują się tu eksponaty geologiczne, skamienieliny i inne źródła ilustrujące pradzieje Bondyrza i okolic. Większość zbiorów została zgromadzona przez Pana Jana Sitka – założyciela muzeum.

23 września 2021 roku 14-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej udała się na wystawę rolniczą AGRO-SHOW w Bednarach k. Poznania. Była to już 22. edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej, skupiających największych producentów ciągników, kombajnów i maszyn rolniczych oraz innych wytwórców z branży rolniczej. Blisko tysiąc wystawców, w tym 120 z zagranicy, setki ogromnych i imponujących nie tylko wyglądem i zastosowaniem, ale też ceną maszyn oraz tysiące zwiedzających. 24 września na terenie liczącym blisko 120 hektarów rozpoczął się pierwszy z trzech dni targów AGRO-SHOW, przyciągając tłumy.

17 września 1939 roku to krwawa data w historii Polski. W tym dniu ZSRR zbrojnie zaatakował Polskę. Napaść ta była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych. Wspólna agresja wynikająca z porozumienia Stalina i Hitlera, miała na celu zajęcie i podział terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego.
W dniu 82. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę społeczność szkolna Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej przygotowała montaż słowno – muzyczny pod hasłem „Pamiętamy...”. Przypomniała zebranym na uroczystości historię tamtych wydarzeń, oddała hołd poległym oraz złożyła deklarację pamięci.
Uroczystość przygotowali uczniowie: Marta Szadura, Patrycja Kukiełka, Aleksandra Choduń, Dominik Hawryluk, Dawid Skorek, Mateusz Wichrowski, Wiktor Petruk pod kierownictwem nauczycieli: Anny Kowalik, Agnieszki Rosochackiej i Mariana Sawickiego.
Młodzież mogła po zakończeniu akademii obejrzeć wystawę poświęconą jednemu z żołnierzy bezpośrednio zaangażowanemu w wydarzenia upamiętniane przez społeczność szkolną. Wystawa powstała dzięki inicjatywie Zbigniewa Rasińskiego.

W dniu 11. 09. 2021 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyły się Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych, Show Par, Grand Prix Polski PTT oraz XI Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Wójta Gminy Siennica Różana- Pana Leszka Proskury.
Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa-Pan Jarosław Stawiarski. Profesjonalne zaplecze techniczne pozwoliło stworzyć na hali niepowtarzalny klimat i wyjątkowo udane widowisko z utalentowanymi tancerzami w roli głównej. Wszystkim parom tanecznym gratulujemy udanych występów oraz życzymy sukcesów w kolejnych turniejach!
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej zaprasza za rok!!!

Tekst: Agnieszka Rosochacka

W dniu 08 września b.r. społeczność Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej po raz kolejny uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta RP w 2012 roku.
Podczas tegorocznej odsłony mieliśmy przyjemność wysłuchać fragmentów „Moralności pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Dramat ten, wydany w 1906 roku, jest uznawany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki, a jego przesłanie, mimo upływu czasu, jest wciąż aktualne.
Na wstępie głos zabrał pan Stanisław Buk-Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej, który wraz z panią Wicedyrektor-Ewą Dobrzańską Mochniej, wprowadził zgromadzonych w tematykę utworu oraz dokonał uroczystego rozpoczęcia akcji Narodowe Czytanie 2021.
Młodzież naszej szkoły zaprezentowała swoje talenty aktorskie odgrywając postaci z dramatu Gabrieli Zapolskiej. Bardzo budujący jest fakt, że czołowe role odegrali uczniowie klas pierwszych, którzy zaledwie od kilku dni są uczniami naszej szkoły.
Cała nasza społeczność szkolna z wielkim skupieniem obejrzała zaprezentowane fragmenty utworu, o czym świadczyła cisza panująca na sali w czasie występu.
Tegoroczna akcja Narodowe Czytanie to nie tylko promowanie czytelnictwa i ukazywanie piękna języka ojczystego i literatury. Jest to przede wszystkim próba skłonienia nas wszystkich w tym trudnym czasie pandemii do przemyśleń i refleksji nad wartościami, jakimi kierujemy się w codziennym życiu i relacjami, jakie tworzymy z innymi. Mamy nadzieję, że tegoroczne obcowanie z lekturą Gabrieli Zapolskiej zaowocuje tą właśnie refleksją nad życiem codziennym.

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu nie tylko ucznia, ale też rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, przed którymi stoją nowe wyzwania. Dnia 1 września 2021 roku społeczność Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej pożegnała wakacje, a przywitała nowy rok szkolny 2021/2022. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Siennicy Różanej, a następnie odbyła się akademia poświęcona 82 rocznicy agresji niemieckiej na Polskę. Wszystkich zebranych powitał Dyrektor Szkoły – Pan Stanisław Buk. Pani Wicedyrektor –Ewa Dobrzańska Mochniej, odczytała list Ministra Edukacji i Nauki. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Siennica Różana – Pan Leszek Proskura, który podkreślił wysiłek, jaki należy włożyć w edukację , aby osiągnąć sukces.