Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się 4 marca. Uroczystość patronatem objęła wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek. Organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja oraz Chełmskie Towarzystwo Samorządowe, a partnerami Weterani Walk o Niepodległość RP z Koła Chełm ŚZŻAK i Represjonowani Działacze Opozycji Antykomunistycznej PRL – Środowisko w Chełmie.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:00 mszą świętą w Bazylice Narodzenia NMP. Następnie obchody przeniosły się do Parku Miejskiego pod pomnik AK. W 50. rocznicę Akcji „Burza” Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Jacek Jagiełło wraz z delegacją złożył wieniec.

 O godz. 12:00 szkolna drużyna – w skład której weszli uczniowie: Agata Jagniątkowska, Agnieszka Lipska, Weronika Zakrzewska, Aleksandra Rozwałko, Natalia Mazurek, Michał Miszczak, Marcin Staszak, Jakub Żeliszczak wraz z opiekunami Joanną Troć i Dawidem Jarugą – wzięli udział w biegu honorowym na dystansie 1963 m. To nawiązanie do daty śmierci Józefa Franczaka „Lalka”, najdłużej ukrywającego się żołnierza Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Mróz nie był dla naszych biegaczy przeszkodą, liczył się cel – oddać hołd Niezłomnym Żołnierzom Wyklętym. 

 

 

 

Tekst: Joanna Troć

Zdjęcia: Dawid Jaruga, Jakub Żeliszczak