„Szukajcie prawdy jasnego płomienia, szukajcie nowych nieodkrytych dróg”…
Adam Asnyk, tymi słowami odbyło się pożegnanie uczniów klas piątych mieszkających w internacie.

Samorząd Internatu przygotował dla tegorocznych maturzystów niespodziankę, a była nią spersonalizowana gra terenowa. Gra składała się z 10 stacji na każdej z nich były zadania do wykonania.  Warunkiem przejścia do kolejnej stacji było zaliczenie zadania. Uczestnicy zabawy musieli wykazać się zręcznością, kondycją fizyczną, ale także i intensywnym wysiłkiem umysłowym. Gra terenowa miała  za zadanie obniżyć poziom stresu nagromadzonego, podczas przygotowań do matury.

Zwieńczeniem zabawy było ognisko integracyjne dla wszystkich mieszkańców internatu. Przy dźwiękach muzyki, śmiechu i łez, których nie było końca.

Teraz zabierzecie ze sobą cały bagaż doświadczeń, wspomnień i wyruszycie w dalszą drogę dorosłego życia.

W poniedziałek, 22 kwietnia 2024 roku, wychowankowie internatu po raz kolejny uczestniczyli już w 54 obchodach globalnego ekologicznego wydarzenia, jakim jest Światowy Dzień Ziemi. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Planeta kontra plastik". Celem przedsięwzięcia było podnoszenie świadomości młodzieży na temat szkodliwości tworzyw sztucznych dla zdrowia ludzi i różnorodności biologicznej, a także wspieranie działań zwalczających trend „szybkiej mody”, który opiera się na stosowaniu materiałów syntetycznych wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak poliester i nylon. Zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi stały się „plagą”, problemem światowym, niosącym wiele negatywnych skutków, o których była mowa w obejrzanym wspólnie z młodzieżą filmie edukacyjny pt.:”Mikroplastik jest już wszędzie! Jak bardzo Ci szkodzi?”. Oprócz oglądania filmu, uczniowie mieli okazję wziąć udział w różnych ekologicznych aktywnościach, m.in.: przygotowaniu gazetki tematycznej, posprzątaniu pobliskiego terenu placówki, dyskusjach panelowych, promowaniu zakupu odzieży ,,z drugiej ręki”. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi. Segregując odpady, ograniczając używanie plastikowych toreb i opakowań – statystyczny Polak zużywa rocznie 400 opakowań foliowych, wybierając produkty przyjazne dla środowiska realnie wpływamy na stan naszej planety. Mamy nadzieję, że obchody Dnia Ziemi w naszej społeczności stały się inspirującym doświadczeniem, uświadamiając uczniom skalę problemu i zachęcając ich do życia w zgodzie z naturą.

Drugiego kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Od kilku lat szkoły, instytucje edukacyjne i terapeutyczne propagują tę ideę i organizują wydarzenia w tematyce autyzmu. Każda inicjatywa, która ma zwiększyć świadomość społeczną, przybliżyć temat i przypomnieć o tym, że te osoby, są takie jak My, a zatem mają te same prawa obowiązki i potrzeby, marzenia i pragnienia. Fantastycznie, że nasza młodzież również widzi potrzebę udziału w takich przedsięwzięciach. W związku z powyższym tego dnia w geście solidarności z osobami w spektrum autyzmu założyli niebieskie ubrania i przygotowali gazetkę okolicznościową.

Święta Wielkanocne już od wielu pokoleń są symbolem radości i życia. Z ich obchodami wiąże się mnóstwo tradycji. W związku z powyższym w dniu 19.03.2024 r. młodzież klas pierwszych mieszkających w internacie pod czujnym okiem wychowawcy miała okazję uczestniczyć w warsztatach robienia palm wielkanocnych i kartek. Do ich tworzenia uczestnicy wykorzystali własne pomysły, swoją kreatywność, wyczucie estetyki oraz skorzystali z różnorodnych technik plastycznych. Powstały jedyne w swoim rodzaju, unikatowe, małe dzieła sztuki, które z pewnością spotkają się z uznaniem osoby obdarowanej. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem.

W dniu 25.03.2024 r. w internacie odbyły się warsztaty z twórczynią ludową z Panią Jolantą Cwalik, mieszkanką gminy Siennica Różana. W polskiej tradycji – Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt, przypadających w okresie wiosennym. Przy dekoracjach wykorzystuje się więc symbolikę ze świata przyrody budzącej się do życia. Mając do dyspozycji różnorodność materiałów: bukszpan, barwinek, pędy młodej wierzby oraz kolorowe kwiaty z bibuły, uczestnicy stworzyli własnoręczne, piękne wieńce wielkanocne. Uczestnictwo w warsztatach stworzyło warunki do rozwijania kreatywności i twórczości naszych uczniów. Wspólna praca wprowadziła społeczność internacką w klimat świąteczny.

Żaba nie bez powodu ma swoje własne święto – spełnia ważną rolę w ekosystemie oraz jest symbolem szczęścia. 20 marca mieszkańcy internatu zamieniły się w zielone żabki. Żaba jest symbolem bogactwa i odnowy według feng shui. Symbolizuje księżyc i może przynieść dobrobyt. W szczególności żaba z trzema nogami, tzw. “Chan Chu” reprezentuje bogactwo, szczęście i przypływ pieniędzy. Miejmy nadzieję, że szczęście będzie dopisywało każdemu z nas.

W pędzie dnia codziennego nie zapominajmy o chwili dla siebie. Ciepła kąpiel jest jednym z tych rytuałów, który odpręża jak nic innego. W trosce o swój dobrostan wychowanki samodzielnie przygotowały kule do kąpieli z naturalnych składników dostępnych w każdej kuchni. Kula do kąpieli to nic innego, jak zmieszane ze sobą w odpowiednich proporcjach kwasek cytrynowy i soda oczyszczona. Ten duet tworzy reakcję kwasowo-zasadową, która sprawia, że po zanurzeniu w wodzie kula rozpuszcza się i delikatnie musuje. Dla urozmaicenia można dodać suszoną lawendę, sól, cukier, olejki eteryczne, płatki róż, naturalne glinki, barwniki czy oleje roślinne. Jedne co nas ogranicza w doborze składników, to wyobraźnia i indywidualne preferencje. Soda oczyszczona redukuje nadmiernie zrogowaciały naskórek, świetnie wygładza i zmiękcza, a kwasek cytrynowy dba o odpowiedni poziom pH i przywraca skórze blask. O odżywienie i nawilżenie zadbają natomiast drogocenne olejki. Ogromną zaletą własnoręcznie wykonanych kul jest to, że mogą mieć taki kształt, zapach czy kolor, jaki się tylko zamarzy. Ich wykonanie jak pokazały wychowanki z drugiej grupy jest banalnie proste i nie zajmuje wiele czasu, a zakup niezbędnych składników to wydatek najczęściej kilku złotych.

W trosce o ochronę środowiska naturalnego powstaje wiele trendów upowszechniających wprowadzanie do codziennego życia nawyków mających na celu ograniczenie ilości odpadów i dbałość o zasoby naturalne. Jednym z nich jest idea zero waste, mająca na celu zaprzestanie marnowania produktów i tworzenia śmieci. W związku z powyższym wychowanki internatu wykonały muffiny w wersji wytrawnej, wyśmienita przekąska powstała z niewykorzystanej żywności ze śniadania i kolacji w celu eliminowania dość powszechnego zjawiska marnowania żywności.

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Mózgu, święto poświęcone jednemu z najbardziej fascynujących organów w ludzkim ciele. Światowy Dzień Mózgu zachęca nas do refleksji nad tym jak możemy pielęgnować nasz mózg poprzez zrównoważoną dietę, aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, unikanie stresu oraz ciągłe doskonalenie umysłu nauką i rozwojem intelektualnym. Ten dzień ma na celu promocję zdrowego trybu życia oraz przypomnienie jak duży wpływ ma na funkcjonowanie mózgu. Nasza młodzież również wykazała się w tym dniu inwencją twórczą i relaksując swój mózg pokolorowała plakat.