Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej w dniu 24 czerwca 2022 r. rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszę celebrował ks. dziekan Ryszard Siedlecki i ks. kanonik Józef Serej. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do sali gimnastycznej w budynku szkoły. Pan dyrektor Stanisław Buk powitał wszystkich zebranych, a w szczególności zaproszonych gości: posłankę na Sejm RP panią Annę Dąbrowską-Banaszek, senatora RP prorektora ds. Rozwoju prof. Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie dr hab. pana Józefa Zająca, ks. kanonika Józefa Sereja, szefa Wydziału Rekrutacji Przedstawiciela Wojskowego Centrum Rekrutacji mjr Pawła Gomela, przedstawiciela Dowódcy 24 Batalionu Lekkiej Piechoty por. Roberta Wiejaka, prorektora ds. studenckich Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie Panią dr Beatę Fałdę, skarbnika Rady Gminy Siennica Różana panią Ewę Antoniak, przewodniczącą Rady Rodziców panią Amelię Hopko.

W dniach 20-22.06.2022r. młodzież Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej brała udział w wycieczce do Zakopanego. Była to nagroda dla klasy z najlepszą frekwencją, która przypadła w tym roku szkolnym oddziałowi 3 PT oraz dla uczniów wyróżniających się pod względem wyników w nauce, frekwencji oraz szczególnie zaangażowanych w życie klasy i szkoły. W wyjeździe uczestniczyło 23 uczniów z klas I - III pod opieką nauczycieli: Agnieszki Rosochackiej, Beaty Malugi, Anny Watras - Lekan, Dawida Jarugi. W pierwszym dniu uczniowie, po zakwaterowaniu w pensjonacie, podziwiali widoki z Gubałówki, a następnie udali się na spacer po Krupówkach, gdzie mogli poznać smak prawdziwego oscypka. Drugi dzień upłynął na pieszej wędrówce nad Morskie Oko i choć trzeba było sporo trudu, aby dotrzeć na miejsce, nagrodą były niezapomniane widoki. Wieczorem, po wyczerpującym dniu, wszyscy zasiedli do pieczenia kiełbasek przy ognisku. Trzeciego dnia młodzież udała się do Krakowa, gdzie miała okazję zobaczyć Zamek Królewski, Sukiennice, Smoka Wawelskiego, Kościół Mariacki i pospacerować po Starym Mieście.

W konkursie matematycznym „Sapere Aude” wzięło udział czternastu uczniów Technikum im. Augusta Cieszkowskiego w Siennicy Różanej: Klaudia Weremko, Bartłomiej Nowakiewicz, Aleksandra Choduń, Bartosz Sławacki, Michał Błaziak, Kuba Radomski, Dominik Hawryluk, Katarzyna Weremko, Szymon Szwedo, Michał Pietraś, Krzysztof Kocimski, Maciej Cichosz, Mateusz Wichrowski, Kacper Tuzimek. Spośród wymienionych uczestników wyróżnił się uczeń klasy 3B4 Mateusz Wichrowski, który zakwalifikował się do etapu finałowego. Wykazał się on dużą wiedzą, logicznym myśleniem i rozumowaniem matematycznym, zajmując ostatecznie ósme miejsce w Ogólnopolskim konkursie matematycznym „Sapere Aude” organizowanym przez nauczycieli matematyki ZSCKR w Jabłoniu.

 

W bieżącym roku szkolnym wolontariusze ZSCKR w Siennicy Różanej zgłosili chęć pomocy bezdomnym zwierzakom, w związku z czym w naszej szkole przeprowadzono charytatywną akcję zbiórki karmy dla zwierząt. Tym razem wsparliśmy Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu, dla którego gromadziliśmy suchą i mokrą karmę dla psów i kotów. Dzięki ofiarności naszej młodzieży do Zamościa przekazaliśmy zgromadzone dary za pośrednictwem pani Olgi Szablewskiej, która jest wolontariuszką w schronisku. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą szkolną akcję! Tekst i zdjęcia: Agnieszka Rosochacka

 

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2022 (World No Tobacco Day) w bieżącym roku skupia uwagę na zagrożeniach dla środowiska, jakie wytwarza tytoń. Globalna kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie wpływu na środowisko całego cyklu tytoniowego, od jego uprawy, produkcji i dystrybucji po generowane przez niego toksyczne odpady. Używanie tytoniu niszczy środowisko na każdym etapie. Na całym świecie każdego roku około 3,5 miliona hektarów ziemi jest niszczonych pod uprawę tytoniu. Uprawa tytoniu przyczynia się również do wylesiania 200 000 hektarów rocznie i degradacji gleby. Produkcja tytoniu wyczerpuje zasoby planety tj. woda, paliwa kopalne i metale.

Tytoń zabija każdego roku ponad 8 milionów ludzi i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie. Zagadnienia te były poruszane podczas zajęć z wychowankami. Ponadto wychowankowie mieli możliwość otrzymania porady specjalistycznej kontaktując się telefonicznie z Zespołem Telefonicznej Poradni Pomocy |Palącym.

 

 

 

 

 

 

,,Dziećmi jesteśmy przez całe życie. Od nas zależy, na ile zamkniemy się w klatce dorosłości” – tak powiedział Michał Koterski przygotowując się do roli w filmie o emocjach towarzyszących nam w dorosłym życiu zakorzenionych w dzieciństwie. Dziecko jest zawsze w każdym z nas. Dlatego też ten szczególny dzień spędziliśmy według słów dziecięcej piosenki:

,,Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości!
Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości!
Chcemy by często tulono nas
I żeby miło płynął nam czas.”

 

 

 

Uczniowie ZSCKR w Siennicy Różanej biorąc udział w konkursie wiedzy ,,Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka’’ zorganizowanym przez Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie wykazali się wysokim poziomem wiedzy z zakresu pszczół i gospodarki pasiecznej. Uczniowie Jarosław Czarnecki i Wiktor Gryglicki zajęli odpowiednio II i III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Przygotowania do konkursu pod okiem nauczycieli p. Waldemara Jurkiewicza i p. Dawida Jarugi oraz cykliczne zajęcia praktyczne na przyszkolnej pasiece pozwoliły osiągnąć tak dobry wynik. Nagrody i dyplomy dla uczestników konkursu zostały wręczone podczas XXIV Nadbużańskiego Święta Pszczoły 5 czerwca 2022 r. Podczas wyżej wymienionego święta społeczność szkolna ZSCKR w Siennicy Różanej wzięła udział w konkursie tematycznym na najbardziej przystrojony namiot promujący zdrowe produkty pszczele i znaczenie pszczoły w środowisku. Uczniowie ZSCKR częstowali odwiedzających stoisko miodem z przyszkolnej pasieki, słodkimi lodami jak również zapoznawali z ofertą edukacyjną szkoły. Popularną atrakcją do zobaczenia na stoisku była rodzina pszczela w specjalnie przygotowanym ulu z przezroczystymi ściankami budząc duże zainteresowanie wszystkich zebranych gości.

4 czerwca 2022r uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 29 Międzynarodowym Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. Celem imprezy była popularyzacja biegów masowych jako ogólnodostępna forma rekreacji, upowszechnianie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych postaw prozdrowotnych, oraz upamiętnienie rocznicy strajków Lubelskiego Lipca 1980 i powstanie NSZZ „Solidarność”.

Uroczyste otwarcie imprezy rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Po wspólnej rozgrzewce na Placu Królewskim padł strzał startowy dla uczestników biegu. W biegu ulicami Lublina na dystansie 2300m udział wzięli Andruszak Kacper (72m), Weremko Natalia (81m), Warchulska Oliwia (82m) oraz Kudła Mikołaj (111).

Beata Maluga

28 maja 2022 roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Zamościu odbył się XXIV Wojewódzki Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Naszą szkołę po zwycięstwie w etapie powiatowym reprezentowali uczniowie klasy III technikum kształcący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki – Maciej Cichosz, Michał Cyranowski i Mateusz Wichrowski.

Celem turnieju jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej, propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestnika ruchu drogowego, popularyzacja wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych. Organizatorem zawodów był WORD Zamość we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym, Komendą Miejską Policji w Zamościu, Kuratorium Oświaty w Lublinie i Medycznym Studium Zawodowym w Zamościu.

W turnieju wzięło udział piętnaście szkół z terenu województwa lubelskiego. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego, obsługi pojazdu, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz umiejętnością jazdy motorowerem i samochodem osobowym na wyznaczonym torze manewrowym. W zgodnej opinii uczestników zmagań tegoroczna edycja zawodów stała na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Nasza szkoła zajęła III miejsce zdobywając puchar i nagrody rzeczowe. Drużynę przygotował nauczyciel nauki jazdy – Krzysztof Rękas.

Tekst i fotografie: Krzysztof Rękas