Listopad to miesiąc, w którym nasi uczniowie włączyli się do akcji BohaterON 2022. Tym razem, poza lekcjami poświęconymi tematyce powstania warszawskiego, młodzież klas pierwszych udała się do Chełma, gdzie pod Pomnikiem Poległym Żołnierzom AK oddała hołd Tym, którzy walczyli o wolną i suwerenna ojczyznę.
Zdjęcie z naszej akcji znajduje się na wirtualnej mapie pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim.

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Po prawie rocznych staraniach udało się zakupić nowy ciągnik Valtra T175 VERSU. Siedemnastego listopada 2022 r. Dyrektor Stanisław Buk dokonał uroczystego przekazania go do użytku. Ciągnik jest w pełni dostosowany do naszych potrzeb. Kompatybilny z narzędziami i maszynami, w które wyposażone jest zaplecze techniczne warsztatów szkolnych. Z pewnością będzie ogromnym wsparciem przy uprawie gruntów ornych (32 ha) pozyskanych w ostatnich latach od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zostały przekazane szkole w użytkowanie wieczyste w celu zapewnienia lepszych warunków do realizacji zajęć praktycznych. W niedługim czasie będziemy mogli nasz nabytek zaparkować w nowo budowanej hali warsztatowej z zapleczem dydaktycznym. Wpisując się w standardy kształcenia kompetencji przyszłości szkoła musi wdrażać nowoczesne rozwiązania techniczne, które wpływają na innowacyjność kształcenia praktycznego. Odpowiednio ukształtowane kompetencje zawodowe uczniów pozwolą im realizować zadania zawodowe na wysokim poziomie. Mając na uwadze wspomniane cele, został zmodernizowany park maszynowy, co ma na celu podniesienie jakości kształcenia.

W dniach od 19 do 20 listopada 2022 r. odbył się III Turniej Piłki Siatkowej Pracowników Szkół Rolniczych prowadzonych przez MRiRW o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorem zmagań był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku. Wśród 14 drużyn reprezentujących szkoły ministerialne udział wzięła reprezentacja naszej szkoły w składzie: Beata Maluga, Małgorzata Rutkowska, Dawid Jaruga, Waldemar Jurkiewicz, Krzysztof Rękas i Zbigniew Rasiński.

Po pierwszym dniu rozgrywek drużyna po czterech rozegranych meczach zajęła II miejsce w grupie i weszła do kolejnej rundy turnieju. Ostatecznie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej zajął VIII miejsce w turnieju (na 14 drużyn). Pierwsze miejsce zajął ZSCKR w Bogdańczowicach, drugie ZSCKR w Karolewie, na miejscu trzecim uplasował się ZSCKR w Potoczku. Wszystkie drużyny rywalizujące ze sobą otrzymały pamiątkowe dyplomy udziału w turnieju, a drużyny które zdobyły miejsca I-III – medale oraz pamiątkowe puchary. Udział w imprezie dostarczył wielu wrażeń sportowych i był znakomitą okazją do spotkań towarzyskich i integracji jej uczestników.

16 listopada 2022r w hali sportowej OSiR w Zamościu odbył się kolejny etap rozgrywek ½ wojewódzkich w badmintonie drużynowym. Chłopy z ZSCKR w Siennicy Różanej w składzie: Konrad Weremko, Bartosz Sławacki, po zaciętej walce zajęli III miejsce. Drużyna uległa ZSP Nr3 w Zamościu oraz II LO w Zamościu natomiast komplet zwycięskich setów wywalczyła z II LO z Tomaszowa Lubelskiego.

Beata Maluga

W imieniu członków Szkolnego Koła Wolontariatu informujemy, że zakończyliśmy zbiórkę zawleczek od puszek, która była prowadzona po raz drugi w naszej szkole. Zbiórka została zorganizowana w celu pomocy dzieciom chorym na cukrzycę. Przypominamy, że 60 zawleczek to jeden zastrzyk.

Do naszej akcji włączyła się cała społeczność szkolna, dzięki czemu udało się zgromadzić pokaźną liczbę zawleczek. Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom za udział w zbiórce, a w szczególności uczennicy klasy 4 PT- Justynie Patyk, która była koordynatorem akcji!

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Rosochacka

,,Nie ma żadnej bajki… ani snu… ani…fikcji. To po prostu zdarzyło się, choć trudno uwierzyć, w ludzkim świecie. Naszym świecie. …Jeszcze płaczą przez sen świadkowie, albo jak kamienie milczą…”.

Na scenie teatralnej Krasnostawskiego Domu Kultury po raz kolejny gościli aktorzy, przedstawiając spektakl pt.: „Żyd na beczce” na podstawie reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Głównym bohaterem sztuki był Marek Edelman, ostatni żyjący przywódca powstania w getcie warszawskim. Tytuł nawiązuje do symbolicznej sceny rozgrywającej się na terenie getta warszawskiego, gdzie hitlerowcy naśmiewali się z Żyda- staruszka: postawili go na beczce i wśród tłumu ciekawskich przechodniów śmiali się z niego, bezkarnie poniżali, obcinali brodę. Tłum przypadkowych ludzi w milczeniu przyglądał się tej scenie i nikt nie miał odwagi zaprotestować, bronić ośmieszanego człowieka. Wśród nich był również bohater reportażu. Scena ta utkwiła w pamięci Marka Edelmana, a jego życiowym przesłaniem stało się to, aby „nigdy nie dać się wepchnąć na beczkę”, nie dać się poniżyć i ośmieszyć. Całe swoje życie doktor Edelman, kardiochirurg,  poświęcił ratowaniu życia ludzkiego i jego godności  za wszelką cenę.

Spektakl teatralny wywarł ogromne wrażenie na młodzieży naszej szkoły. Zachęcił do refleksji nad człowiekiem, jego godnością, stawiając jednocześnie pytanie : kiedy człowiek przestaje być człowiekiem i staję się duchem pozbawionym uczuć? Dla nas, żyjących w innych czasach ta opowieść wydawała się nieprawdopodobna. Słowa scenicznej Hanny Krall, aby nie pozwolić nikomu zbudować klatki i zamknąć w niej ludzi podkreślają, że najważniejszą wartością obok ludzkiego życia jest ludzka godność.

Tekst: Anna Goszczyńska, Anna Watras - Lekan

11 listopada Kadeci II i III klasy OPW wzięli udział w wojskowej grze terenowej organizowanej na terenie jednostki wojskowej w Chełmie. Gra składa się z następujących konkurencji:

  • quiz historyczny,
  • topografia (wyznaczanie azymutu, orientacja topograficzna, znajomość znaków topograficznych, tabela widoczności – określanie odległości),
  • wyzwanie sportowe (konkurencja uzależniona od dyscypliny sportowej),
  • pierwsza pomoc (przenoszenie rannego, opatrunek, RKO, AED),
  • rzut granatem,
  • budowa schronienia (namiot z pałatki, rozpalanie ogniska),
  • saper (wykrywanie min, pokonywanie terenu),
  • strzelectwo (składanie i rozkładanie broni, nauka strzelania z UST, ładowanie magazynka),
  • maskowanie (malowanie twarzy),
  • plecak żołnierza (czyli co żołnierz ma w plecaku – zgadywanka).

Wszystko na wesoło w super atmosferze z udziałem dwóch naszych zespołów:

Zespół I – nazwa „HOPKI” Dominik Hopko - dowódca Kacper Andruszak Mateusz Pawłowski Michał Pietraś Patryk Jurkiewicz.

Zespół II – nazwa „MARCEPANKI” Łukasz Marzec - dowódca Natalia Weremko Konrad Weremko Oliwia Warchulska Adam Tuzimek.

Po grze terenowej pokaz sprzętu wojskowego, same nowinki techniczne pododdziałów zmechanizowanych, WOT oraz artylerii. I przyjemne posumowanie całodziennych wysiłków – wojskowa grochówka wydana przez absolwenta naszej szkoły, a obecnie żołnierza 19bz.

Narodowe Święto Niepodległości 10 listopada 2022 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej zorganizowano gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie połączone zostało z pasowaniem uczniów klasy pierwszej oddziału przygotowania wojskowego na kadeta, ich ślubowaniem oraz mianowaniem kadetów klasy drugiej i trzeciej na wyższy stopień. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości i wspólnym przemarszem do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siennicy Różanej. Mszę św. w intencji Ojczyzny i uczniów z oddziałów przygotowania wojskowego koncelebrowali ks. dziek. Ryszard Siedlecki i ks. kan. Józef Serej. Po mszy św. delegacje udały się na cmentarz parafialny, gdzie złożyły wieńce pod pomnikiem ku czci żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r. Pod symbolicznym Dębem Pamięci złożono też hołd por. Mieczysławowi Jędruszczakowi. Dalsza część obchodów miała miejsce w hali sportowej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego odświętnie przystrojonej w narodowe barwy, gdzie wyeksponowano portrety twórców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Hellera, Wojciecha Korfantego i Wincentego Witosa. Uroczystość odbywała się pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem”, prowadzili ją Maria Lis i Konrad Weremko.

W dniu 08.11.2022 r., w odpowiedzi na zaproszenie pani poseł Teresy Hałas i Krasnostawskiego Domu Kultury 16 uczniów ZSCKR w Siennicy Różanej miało okazję obejrzeć film o tematyce historycznej pt: ”Szaleńcy” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Była to forma nagrody dla uczniów za szczególne zaangażowanie w życie szkoły. Premiera „Szaleńców” miała miejsce w 1928 roku, ale został on zrekonstruowany cyfrowo, dzięki czemu udało się odtworzyć jak najpełniejszą wersję filmu. Była to pierwsza polska superprodukcja, w której uczestniczyli członkowie wielu formacji wojskowych, m.in. 7 Pułk Piechoty i 7 Dywizjon Artylerii Konnej, dzięki którym zaprezentowano nowatorskie sceny bitew. W filmie zadbano także o rekwizyty z epoki, aby jak najwierniej przedstawić okres I wojny światowej z wykorzystaniem najnowszych wówczas zdobyczy techniki. Było to ciekawe doświadczenie dla młodzieży, która na co dzień styka się z zaawansowaną technologią filmową , daleką od realiów okresu wojennego.
Organizatorami wyjazdu byli: pani Agnieszka Rosochacka- nauczycielka historii i pan ppłk. rez. Sławomir Kułaga- nauczyciel zajęć przygotowania wojskowego.

Tekst: Agnieszka Rosochacka