To międzynarodowy projekt realizowany przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej przy współpracy ze szkołą partnerską The Queen College - Colegio La Reina w Maladze w ramach projektu „Erasmus” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. W projekcie wzięły udział dwie 10-osobowe grupy, a opiekę nad każdą z grup sprawowało po 2 opiekunów.

Uczestnicy mobilności mieli okazję przetestować swoje umiejętności językowe w praktyce, podczas tygodniowego pobytu w Hiszpanii, co niewątpliwie pozwoliło im przełamać barierę językową. Doskonalili również umiejętności z dziedziny technologii informacyjno-komunikacyjnej oraz mieli możliwość rozwijać świadomość zdrowego, ekologicznego trybu życia. Inne założenia projektowe, które zostały zaplanowane i zrealizowane to podniesienie kompetencji w zakresie wielojęzyczności, świadomości i ekspresji kulturalnej, poszerzenie wiedzy uczestników projektu dotyczącej ochrony środowiska, zdrowego żywienia oraz zachęcanie do zmiany stylu życia i budowania zdrowych nawyków służących naszemu zdrowiu, a także środowisku.

W piątkowy wieczór, 26 stycznia br., odbyła się studniówka klas piątych Technikum im. A. Cieszkowskiego w Siennicy Różanej. W Zajeździe Krupskim bawiło się 24 uczniów klas: 5BT - wychowawczyni pani Renata Bednarczyk i 5PT – wychowawczyni pani Agnieszka Rosochacka. Przybyłych gości powitali uczniowie: Kinga Kalisiewicz i Krystian Zarek. Oficjalnego otwarcia studniówki 2024 dokonał Dyrektor szkoły - pan Stanisław Buk, który w swoim przemówieniu życzył młodzieży wspaniałej zabawy oraz jak najlepszych wyników na maturze. W dalszej części piątoklasiści złożyli podziękowania panu Dyrektorowi i wychowawcom klas, wręczając im piękne bukiety, a w dorosłe życie weszli oczywiście tanecznym krokiem, rozpoczynając bal tradycyjnie – polonezem. Po części oficjalnej uczniowie i ich goście bawili się przy muzyce. DJ przez całą noc porywał wszystkich do tańca, a najwytrwalsi bawili się do białego rana. W międzyczasie młodzież chętnie korzystała z videobudki 360, która była dodatkową atrakcją imprezy. Zabawa była przednia, kreacje uczestników studniówki piękne i eleganckie, a przeżycia niezapomniane. Ta wyjątkowa noc z pewnością zapadnie wszystkim w pamięci na długo.
Teraz czas na naukę - już niedługo matura. Maturzystom życzymy powodzenia w maju!

Tekst: Agnieszka Rosochacka Zdjecia: Agnieszka Dąbska

25 stycznia 2024 roku uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej oraz uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie wzięli udział w warsztatach pt.: „Metody oceny stanu odżywienia”, prowadzonych przez dr hab. inż. Zuzannę Goluch z Katedry Dietetyki, wraz ze studentkami III roku kierunku Dietetyka i żywienie zbiorowe, w nowo utworzonej pracowni dietetycznej, znajdującej się Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej PANS w Chełmie.

Podczas warsztatów uczniowie zostali zapoznani z historią antropometrii, terminologią antropometrii żywieniowej, a następnie z podstawowym instrumentarium antropometrycznym, techniką dokonywania pomiarów antropometrycznych, a także obliczaniem na ich podstawie wskaźników stanu odżywienia oraz ich interpretacją.

Ranking Liceów i Techników 2024 to ważne wydarzenie organizowane przez wydawnictwo „Perspektywy”. Podczas klasyfikacji przeanalizowano wyniki 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do rankingu, tj. sukcesy w olimpiadach, wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i egzaminów zawodowych. Głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy już niedługo będą musieli podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia.
Bardzo miło nam poinformować, że w rankingu województwa lubelskiego „Technika 2024” Technikum im. Augusta Cieszkowskiego w Siennicy Różanej zajęło 36 miejsce oraz zaszczytne I miejsce w powiecie krasnostawskim.
Mamy nadzieję, że absolwenci szkół podstawowych wezmą pod uwagę powyższe wyniki i zdecydują się kontynuować naukę w murach naszej szkoły.

W dniach od 20 do 21 stycznia 2024 r. odbył się IV Turniej Piłki Siatkowej Pracowników Szkół Rolniczych prowadzonych przez MRiRW o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorem zmagań był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku. Wśród 13 drużyn reprezentujących szkoły ministerialne udział wzięła reprezentacja Naszej szkoły w składzie: Beata Maluga, Małgorzata Rutkowska, Dawid Jaruga, Monika Troć, Krzysztof Rękas i Zbigniew Rasiński, Jacek Radelczuk i Mirosław Ożóg.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej zajął V miejsce w turnieju. Małgorzata Rutkowska dostała nagrodę MVP dla najlepszej zawodniczki turnieju. Dodatkowo Nasza drużyna zdobyła Puchar Fair Play.
Pierwsze miejsce zajął ZSCKR w Golądkowie, drugie ZSCKR w Potoczku, na miejscu trzecim uplasował się ZSCKR w Karolewie. Wszystkie drużyny rywalizujące ze sobą otrzymały pamiątkowe dyplomy udziału w turnieju, a drużyny które zdobyły miejsca I-IV – medale oraz pamiątkowe puchary. Udział w imprezie dostarczył wielu wrażeń sportowych i był znakomitą okazją do spotkań towarzyskich i integracji jej uczestników.

Tekst: Małgorzata Rutkowska

W klimacie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i blasku choinkowych świec w dniu 21 grudnia 2023 roku w naszej szkole zostały wystawione Jasełka Bożonarodzeniowe. Tym razem przedstawienie zaprezentowali uczniowie klas I, II i III Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. O piękne przeżycia i miłe doznania słuchowe zadbali nasi szkolni aktorzy i wokaliści. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tradycji, a także zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Myślą przewodnią uroczystości było oczekiwanie na „wyjątkowego Gościa”, który przychodzi w najmniej spodziewanych momentach naszego życia, a my nie zawsze na to jesteśmy gotowi. Dopełnieniem przedstawienia stała się scenografia, która wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. Na zakończenie głos zabrał Pan Stanisław Buk- Dyrektor szkoły, który złożył zgromadzonym życzenia świąteczne.
W te nadchodzące święta życzymy wszystkim otwartości na innych, zwykłego uśmiechu i gestu podania ręki drugiemu człowiekowi, powodujących przemianę w innych i w nas samych...”bo wtedy zawsze jest Boże Narodzenie!”

Tekst: Agnieszka Rosochacka, Anna Goszczyńska
Zdjęcia: Ludwika Kargul, Dawid Jaruga

W dniu 20 grudnia br. w ramach akcji Szkolnego Koła Wolontariatu uczniowie ZSCKR w Siennicy Różanej: Wiktoria Kryłowicz, Julia Kołodziej i Kamil Domaciuk udali się z wizytą do niepełnosprawnego mieszkańca gminy Siennica Różana. Jak świąteczna tradycja nakazuje, w ramach prezentu, uczniowie przekazali żywą choinkę ze stojakiem, ozdoby oraz drobne upominki, następnie wspólnie z Hubertem i jego mamą udekorowali choinkę. Było to niezwykłe przeżycie zarówno dla chłopca, jak i naszych wolontariuszy, którzy wykazali się empatią i zaangażowaniem. Słodkim akcentem było ciasto przygotowane przez naszych uczniów na zajęciach praktycznych.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję sprawiając tym samym wielką przyjemność Hubertowi w okresie przedświątecznym.

Tekst: Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu
Zdjęcia: Wiktoria Kryłowicz, Agnieszka Rosochacka

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku w ramach wolontariatu odwiedzili Dom Dziecka w Krasnymstawie oraz Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Krupskim. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii zaprezentowali Jasełka Bożonarodzeniowe. Wychowankowie Domu Dziecka bardzo ucieszyli się z naszej wizyty, która jak zawsze przedłużyła się. Dzieci oprowadzały naszych uczniów po pokojach mieszkalnych, opowiadały o swoich wrażeniach, część z nich wykazała duże zainteresowanie grą na akordeonie a także włączyła się do wspólnego kolędowania.
Podopieczni z Domu Opieki byli bardzo wzruszeni naszym występem a dystans między pokoleniami szybko stopniał, gdy wszyscy razem przy akompaniamencie akordeonu i gitary zaczęli śpiewać kolędy i pastorałki.
Wizyty naszej młodzieży w tych szczególnych miejscach, gdzie na co dzień gości smutek, przynoszą ze sobą radość i nadzieję dla samotnych serc.

Tekst: Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu
Zdjęcia: Joanna Kostrzanowska

W środę 20 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 2BT wraz z wychowawcą klasy Anną Skubisz i opiekunem Dawidem Jarugą pojechali do kina Felicity w Lublinie na film 4DX pod tytułem „WONKA”. Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej i kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Była to również okazja do integracji uczniów i wzmocnienia więzi koleżeńskiej oraz wspólnego świętowania zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Film „WONKA” to opowieść o latach młodości Willego Wonki – ekscentrycznego cukiernika, geniusza i wizjonera, znanego zarówno z kart słynnej powieści autorstwa Roalda Dahla („Charlie i fabryka czekolady”), jak i z licznych filmowych adaptacji, które powstały na jej kanwie. Tytułowy bohater filmu mógł zainspirować młodych widzów swoją wytrwałością w dążeniu do spełnienia swego największego marzenia. Młody cukiernik z wielkimi aspiracjami wskazuje uczniom, że droga do sukcesu nie zawsze jest łatwa. Wonka napotyka na swojej ścieżce wiele osób, które rzucają pod jego nogi kolejne kłody. Jego perypetie udowadniają jednak, że najlepszym przepisem na sukces jest wytrwałość, wiara we własne możliwości i wsparcie lojalnych towarzyszy. Po obejrzeniu filmu cała nasza grupa wybrała się na posiłek do restauracji w galerii Felicity. Pełni wrażeń kinowych i kulinarnych, zadowoleni w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. Dzień był wyjątkowo udany.

Tekst i fotografie: Anna Skubisz