18 marca 2024 roku odbył się „Konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu” zorganizowany przez Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Celem Konkursu było: popularyzacja wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania, rozwijanie zainteresowań dotyczących szeroko rozumianej problematyki żywieniowej oraz kształtowanie umiejętności korzystania z różnorodnych źródeł dotyczących problematyki zdrowego odżywiania. W Konkursie wzięło udział ponad 80 uczniów szkół średnich z województwa lubelskiego. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych z klas IV oraz V. Anna Lipiec zajęła II miejsce, Paulina Banach zajęła III miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Tekst – Justyna Klejna

W dniach 21-22 marca br. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu odbył się półfinał konkursu pod nazwą: “Polska Wieś w Europie”.
Celem Konkursu” jest promocja wśród uczniów szkół rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wiedzy o Unii Europejskiej oraz na temat nowoczesnego rolnictwa w UE. W półfinale uczestniczyło 12 drużyn: z ZSCKR w Radomiu, Chroberzu, Dobroszycach, Jabłoniu, Korolówce Osadzie, Okszowie, Oleszycach,, Potoczku, Różańcu, Sandomierzu Mokoszynie, Sichowie Dużym i Siennicy Różanej.
Naszą szkołę reprezentowali: Dominik Hawryluk , Łukasz Marzec i Bartłomiej Chmiel wraz z opiekunem- panią Agnieszką Rosochacką. W pierwszym dniu uczniowie brali udział w warsztatach pt: „ 20 lat Polski bez UE”, a następnego dnia uczestniczyli w 50-minutowym konkursie wiedzy w formie testu składającego się z 50 pytań. Po ciężkiej rywalizacji w półfinale ogólnopolskim I miejsce zajął ZSCKR Sandomierzu Mokoszynie (110 punktów), II miejsce ZSCKR w Radomiu (108 punktów), a na III miejscu uplasował się ZSCKR Siennicy Różanej(103 punkty).

Gratulujemy naszej młodzieży i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Rosochacka

W dniu 21 marca 2024 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbył się w formie stacjonarnej Międzynarodowy konkurs KANGUR MATEMATYCZNY. Wzięło w nim udział 7 uczniów klas technikum: Norbert Danielak, Piotr Sagan, Paweł Wiśniewski, Mateusz Olech, Kuba Radomski, Wiktor Gryglicki, Malwina Prus. Uczniowie zmagali się z logicznymi zadaniami matematycznymi dostosowanymi do odpowiedniego przedziału wiekowego (Junior i Student). Testy konkursowe zawierały po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w konkursie otrzymywał w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów. W czasie trwania konkursu nie wolno było korzystać z kalkulatorów.

Za udział w konkursie uczniowie otrzymali tangram chiński.
Wszystkim uczestnikom życzymy POWODZENIA. Czekamy na wyniki.

21 marca 2024 roku na Rynku Hurtowym w Elizówce odbył się finał IV edycji Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby organizowany przez Lubelską Izbę Rolniczą pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. W uroczystościach finałowych obecni byli zaproszeni goście i sponsorzy: prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr hab. Urszula Kosior Korzecka – Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki UP w Lublinie, Halina Dudzińska – Starszy Wizytator Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Marzena Lewandowska – Dyrektor Biura Regionalnego TUW w Lublinie, Monika Charmas – Z-ca Dyrektora Biura Regionalnego TUW w Lublinie, Gabriela Czerniec – Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Nałęczowie, Wioleta Kryń – WK Consulting. Z ramienia Lubelskiej Izby Rolniczej uczestniczyli: Prezes Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek, Antoni Skura – Wiceprezes LIR oraz Marcin Sulowski i Bartłomiej Świtała – Członkowie Zarządu LIR.
W konkursie brało udział 31 uczniów z 11 szkół rolniczych województwa lubelskiego. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej reprezentowali: Szymon Matczuk, Karol Szornal i Krystian Matczuk. Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z 30 pytań z zakresu: mechanizacji rolnictwa, produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, ogrodnictwa, a także z zakresu działania izb rolniczych.
Po bardzo emocjonującym teście uczeń naszej szkoły - Szymon Matczuk zajął VI miejsce. Każdy z uczestników konkursu otrzymał miły upominek.

Tekst i zdjęcia: Dariusz Wróbel

W dniu 21.03.2024 odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "A NA DESER..." którym tematem były monoporcje.
Z ponad 20 zgłoszeń, nasze uczennice - Anna Lipiec i Kinga Kaliszewicz zakwalifikowały się do ścisłego finału, który odbył się w ZSCKR w Swarożynie. Nasze uczennice miały możliwość sprawdzić swoje umiejętności kulinarne i cukiernicze w takcie rywalizacji na najwyższym poziomie.

W jury konkursu zasiedli : 1. Leszek Meler – cukiernik i właściciel Piekarni-Ciastkarni „MELER” w Pepelinie
2. Małgorzata Dziak – właścicielka Kawiarni i Pracowni Słodkie Czarny Mary w Tczewie
3. Józefa Paichert – miłośniczka cukiernictwa, sołtys gminy Tczew.

Nauczycielem przygotowującym do konkursu była P. Małgorzata Rutkowska.

Serdecznie gratulujemy!

Tekst i zdjęcia : Małgorzata Rutkowska, Krzysztof Rękas

W dniu 14 marca 2024 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sienicy Różanej odbył się XII Międzyszkolny Konkurs adresowany dla uczniów klas VII i VII szkół podstawowych "Zdrowie na talerzu". Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało "Jajo w roli głównej. Do kulinarnej rywalizacji przystąpiło siedem dwuosobowych drużyn z powiatu krasnostawskiego. Gościliśmy uczniów ze szkół podstawowych z następujących miejscowości: Siennicy Różanej, Siennicy Nadolnej, Kraśniczyna, Krupego, Sielca, Uchań oraz Teratyna. Na konkursie swoją obecnością zaszczyciła nas Pani dr Marzena Tomaszewska z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Konkurs składał się z dwóch części. Na początku uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu składu chemicznego i wartości odżywczej jaj rozwiązując quizz, by później przystąpić do części głównej, tzn. przygotowania potrawy, której główny składnik stanowi jajo. Poziom konkursu był bardzo wysoki, uczniowie wykazali się zarówno wiedzą, kreatywnością oraz niemałymi umiejętnościami kulinarnymi. Powstały nie tylko smaczne i zdrowe ale również pięknie i estetyczne podane potrawy, które później młodzi kucharze prezentowali przed Jury. Komisja konkursowa po burzliwych obradach wyłoniła zwycięzców.

W dniach 5-7 marca 2024 roku uczestniczyliśmy w Giełdzie Szkół – EDU wybory 2024 zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie. Wydarzenie to miało charakter prozawodowy i było skierowane do uczniów kończących szkołę podstawową i stojących przed koniecznością wyboru dalszej drogi kształcenia. Celem giełdy było zapoznanie uczniów z ofertą edukacyjną szkół średnich. W sposób ciekawy i profesjonalny zaprezentowaliśmy nasze kierunki kształcenia: technik mechanizacji rolnictwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, a także certyfikowany przez MON oddział przygotowania wojskowego. Odpowiadaliśmy na pytania związane z wyborem szkoły wskazując, że wybór Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej jest strzałem w dziesiątkę. Gwarantujemy wysoką jakość kształcenia zawodowego w nowoczesnej bazie dydaktycznej, indywidualne podejście do ucznia, wsparcie w rozwoju zainteresowań, internat w standardzie hotelowym i niepowtarzalną atmosferę.

Szkołę reprezentowali: Julia Chruściel, Oktawia Bury, Aleksandra Wożakowska, Oliwia Walachniewicz, Aniela Mrugalska, Dominik Hopko, Dominik Hawryluk.

Tekst i zdjęcia: Zespół ds. promocji.

Pod tym tytułem w dniu 12 marca 2024 r. zorganizowano w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej KONKURS PRZYSŁÓW ANGIELSKICH I NIEMIECKICH. Konkurs otworzył dyrektor Stanisław Buk, który powitał przybyłych gości i życzył wszystkim zwycięstwa. W konkursie wzięły udział następujące szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Gorzkowie, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Siennicy Nadolnej, Szkoła Podstawowa im. Synów Pułku w Siennicy Różanej, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kraśniczynie i Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krasnymstawie. Każda ze szkół wystawiła po 3 zawodników, którzy zmierzyli się w 8 konkurencjach, nad przebiegiem poszczególnych etapów czuwali prowadzący: Maria Lis i Łukasza Marzec. Rywalizujący uczniowie odgadywali przysłowia zilustrowane prezentacją, przygotowanymi rekwizytami i kalamburami, układali puzzle, prezentowali przygotowane wcześniej scenki oraz plakaty obrazujące przysłowia, rozwiązywali krzyżówkę. Udzielając odpowiedzi konkursowych uczniowie popisywali się swoimi umiejętnościami językowymi - znajomością języka angielskiego i języka niemieckiego. Rywalizacja była bardzo zażarta, a zawodników dopingowali przybyli z nimi opiekunowie oraz uczniowie naszej szkoły. Zwycięską szkołą okazała się Szkoła Podstawowa z Siennicy Nadolnej, drugie miejsce zajęła szkoła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 z Krasnegostawu I trzecie Szkoła Podstawowa z Siennicy Różanej. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników moc nagród, co możliwe było dzięki sponsorom: Firmie produkcyjno – handlowo - usługowej KOMARK, wydawnictwom: Pearson, PWN, Oxford, Konkurs przygotowały: Renata Olida i Anna Karwat.

12.03.2024r. w obiektach naszej szkoły zostały przeprowadzone zajęcia ze szkolenia wojskowego. Pod czujnym okiem instruktorów szkolili się kadeci z klas II i IV oddziału przygotowania wojskowego.
Tym razem w ramach taktyki doskonalono pokonywanie terenu różnymi sposobami oraz szyki piesze. Ponadto rozszerzono szkolenie medycyny pola walki TC3, o elementy pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem plecaka R1. Nie obyło się oczywiście bez szkolenia z topografii wojskowej, gdzie doskonalono umiejętności posługiwania się mapa oraz busolą. Całkowicie nowe zagadnienia realizowane były w trakcie szkolenia inżynieryjno-saperskie. Sporządzano zapalnik lontowy, poznawano ładunki wybuchowe oraz sposoby sporządzania sieci wybuchowych.