17 marca 2023 roku 17-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej udała się na wystawę rolniczą AGRO-TECH Kielce. Była to już 28. edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej, skupiających największych producentów ciągników, kombajnów i maszyn rolniczych oraz innych wytwórców z branży rolniczej. Zaprezentowało się 450 wystawców z kraju i 15 z zagranicy.

Podczas ostatniej edycji furorę robiły Steyr Konzept z silnikiem elektrycznym i autonomiczny robot duńskiej firmy Agrointelli. Czym wyróżniała się edycja 2023 roku? Producenci ukierunkowują zamysł nie tylko na komfort i efektywność, ale też na oszczędność – przede wszystkim paliwa i siły pracowniczej. Lokują na jednym ciągniku kilka maszyn, pracują nad oszczędnymi silnikami czy oprogramowaniem, które odpowiednio steruje maszyną, by nie tracić nasion i substancji rozprowadzanych na polu. Coraz więcej rolników ma kłopot ze znalezieniem pracowników, producenci więc dążą do tego, by gospodarstwa mogły być prowadzone samodzielnie z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.

W ofercie przedsiębiorstw z pewnością znajduje się odpowiedź na te potrzeby. Podczas 28. edycji prezentowały się firmy z Austrii, Czech, USA czy Włoch. Na ostatnich targach obecni byli m.in. Case IH, Steyr, John Deere, New Holland, Massey Ferguson, Deutz – Fahr, Zetor, czy McCormick, Fendt, Farmtrack, Kuhn. Była też silna reprezentacja Polski, w tym Kabat, SaMASZ, Stomil Sanok, Horpol, Lisicki i wiele innych. Spodziewać się można, że zainteresowaniem, bardziej niż dotąd, cieszyć się będą stoiska firm oferujących materiał siewny, nawozy, środki ochrony roślin, a także rozwiązania służące utrzymaniu dobrostanu upraw. Ostatnie podwyżki cen nawozów i paliwa sprawiają, że przybywa rolników interesujących się metodami ekologicznymi, czy poplonami. Wyzwaniem staje się zachowanie wielkości plonu.

AGRO-TECH to nie tylko technologia i przepisy, to też życie, pasja. Jednocześnie odbywały się 22. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. To nie tylko pokaz pojazdów i maszyn służących do prac w lesie, ale także popisy obróbki drewna, gdzie wióry lecą!

Organizacją wyjazdu zajął się Dariusz Wróbel, a funkcje opiekunów pełnili oprócz organizatora: Monika Krystyna Troć i Dawid Jaruga.

Tekst i fotografie: Dariusz Wróbel

W dniu 16 marca 2022 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbył się w formie stacjonarnej Międzynarodowy konkurs KANGUR MATEMATYCZNY.
Wzięło w nim udział 11 uczniów klas technikum: Kacper Pomarański, Szymon Matczuk, Maciej Dąbrowski, Kacper Żebrowski, Norbert Danielak, Szymon Szwedo, Mateusz Olech, Bartłomiej Chmiel, Kuba Radomski, Natalia Weremko, Michał Pietraś.
Uczniowie zmagali się z logicznymi zadaniami matematycznymi dostosowanymi do odpowiedniego przedziału wiekowego (Junior i Student). Testy konkursowe zawierały po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów).
Uczeń uczestniczący w konkursie otrzymywał w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów. W czasie trwania konkursu nie wolno było korzystać z kalkulatorów.
Za udział w konkursie uczniowie otrzymali układankę przestrzenną.
Wszystkim uczestnikom życzymy POWODZENIA.
Czekamy na wyniki.

Wykład dr Andrzeja Dumały

W dniu 13 marca br. uczniowie klas drugich i trzecich Technikum im. A. Cieszkowskiego w Siennicy Różanej uczestniczyli w wykładzie wygłoszonym przez Pana Andrzeja Dumałę - doktora nauk humanistycznych i adiunkta dydaktycznego Katedry Stosunków Międzynarodowych na UMCS w Lublinie.

Pan Andrzej Dumała przygotował wypowiedź na temat:. „Jak podejmowane są decyzje w Unii Europejskiej – perspektywa politologiczna”. Uczniowie poznali hierarchię aktów prawnych obowiązujących w UE, zasady prawa wspólnotowego oraz sposoby rozwiązywania problemów i ustalania wspólnego prawa wśród państw członkowskich. Pozyskana przez uczniów wiedza z pewnością zostanie wykorzystana w wielu dziedzinach działalności i miejmy nadzieję, że zaprocentuje w niedalekiej przyszłości.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Rosochacka

Miło nam przekazać informację, że jak wynika z danych opublikowanych przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej uzyskał najwyższą zdawalność egzaminów na prawo jazdy kat. B za 2022 rok. To już kolejny rok, kiedy okazujemy się najlepsi! Ranking objął wszystkie szkoły z terenu powiatu krasnostawskiego, które przygotowują uczniów w tym zakresie. To doskonała wiadomość dla absolwentów szkół podstawowych, którzy w wybranych zawodach (w ramach praktycznej nauki zawodu) mają możliwość bezpłatnego szkolenia w naszej szkole i uzyskania prawa jazdy kat. B i T. Zapraszamy!

Tekst i fotografie: Krzysztof Rękas

PODSUMOWANIE V WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyła się piąta edycja Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM. Współorganizatorem przedsięwzięcia – podobnie jak w latach poprzednich – było Nadleśnictwo Krasnystaw. Honorowym patronatem konkurs objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Konkurs został włączony do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych Lubelskiego Kuratora Oświaty i jest punktowany przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W gronie partnerów wspierających organizację konkursu znaleźli się również: Gmina Siennica Różana, Koło Łowieckie nr 6 Jarząbek i Sklep Mundurowy WOJ-POL z Trzebiatowa. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Czasopismo Artystyczne „Nestor”.

Celem konkursu jest propagowanie postawy szacunku wobec dziedzictwa przyrodniczego jakim są lasy oraz rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką fotografii i promowanie młodych talentów. Fotografie nadsyłano do 16 lutego 2023 r. Komisja konkursowa zebrała się celem ich oceny i wyłonienia zwycięzców 24 lutego. Jury tworzyli: Paweł Zawiślak (Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw i przewodniczący komisji), Stanisław Buk (Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej), Monika Krysiak (przedstawiciel Nadleśnictwa Krasnystaw), Ewa Dobrzańska-Mochniej (Wicedyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej), Michał Żywot (artysta fotograf) oraz Monika Nagowska (sekretarz komisji). Do konkursu zgłosiło się 209 uczniów, którzy łącznie przesłali 604 prace. Komisja nie zakwalifikowała 2 osób z przyczyn formalnych i 16 fotografii (6 z przyczyn formalnych i 10 z uwagi na niezgodność z tematem). Następnie komisja dokonała oceny i wyłoniła autorów najlepszych fotografii.

W dniu 10 marca 2023 r. uczennice 2 klasy Marysia Lis i Patrycja Morokiszka reprezentowały naszą szkołę w etapie regionalnym X edycji konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Poznaj swoje prawa w pracy”. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony pracy, legalności zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej. Udział w przygotowaniach do konkursu zdecydowanie poszerza wiedzę, która koreluje z przedmiotami zawodowymi oraz praktykami zawodowymi odbywanymi podczas nauki w technikum a w przyszłości pracą zarobkową.

Tekst i fotografie: Anna Kowalik

9 marca to niezwykle ważna data w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Dziś świętujemy wspólnie z państwem nie tylko Dzień Patrona naszej szkoły, ale również inaugurację wystawy „Znani nieznani. Polacy światu". Wystawę przygotował Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych wraz z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Wystawa trafiła do naszej szkoły z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Składa się z 23 kolorowych plansz, które stanowią niezwykłą opowieść o 44 wybitnych Polakach, zasłużonych dla społeczności i krajów, w których zamieszkali po opuszczeniu Polski. Drogi życia poprowadziły tych ludzi do najróżniejszych zakątków świata, m.in. na Syberię, do Skandynawii, USA, Kanady, Ekwadoru, Peru, Szwajcarii, Francji, Portugalii, Chin, Japonii i wielu innych.

Część z nich to Polacy sławni, doceniani i podziwiani na świecie, ale są wśród nich nasi rodacy zupełnie nieznani lub prawie zapomniani w Polsce. Niektórzy wyjechali z kraju pod przymusem, niektórzy z wyboru. Najczęściej emigracyjna rzeczywistość nie była dla nich przyjazna, a droga do godnego życia była trudna i wyboista. Mimo wszystko, wielu z nich zdobyło rozgłos i odniosło sukces w bardzo różnych dziedzinach – w kinie, sporcie, sztuce, biznesie czy nauce. Tam, gdzie działali, stawali się znani i poważani. Ich odkrycia wzbudzały i wzbudzają nadal najwyższe uznanie i szacunek.

„Są wśród nich polscy badacze Syberii, zesłańcy, którym świat zawdzięcza pierwsze opisy ich przybranej ojczyzny - Syberii, jak Jan Czerski czy Aleksander Czekanowski, odkrywcy morza Buriatów Bajkału, badacze jego fauny i flory, jak Benedykt Dybowski czy Wiktor Godlewski miłośnicy Jakucji, jak Edward Piekarski czy Wacław Sieroszewski, dzięki którym znamy obyczaje ludu Sacha. Jest odkrywca wielu białych plam na mapach Azji, m.in. znawca starożytnej Samarkandy, glacjolog i geolog - Leon Barszczewski. Są też pisarze, poeci, których los rzucił do Kazachstanu tj. Adolf Januszkiewicz, Gustaw Zieliński. Są również duchowni, którzy oddali się posłudze duszpasterskiej by służyć potrzebującym, którzy nie mieli możliwości powrotu do swoich ojczyzn, jak w tym przypadku w Kazachstanie ks. Władysław Bukowiński, czy jezuita, lekarz okulista w Chinach Wacław Szuniewicz, franciszkanin, misjonarz w Japonii Władysław Żebrowski”.

Bohaterami wystawy są:  Hanna Hirszfeld,  Ludwik Hirszfeld, Jan Czerski, Benedykt Dybowski, Wiktor Godlewski,  Aleksander Czekanowski, Edward Piekarski, Wacław Sieroszewski, Ferdynand Karo, Roman Szwoynicki,  Józef Morozowicz , Konstanty Wołłosowicz, Leon Barszczewski, Julian Talko-Hryncewicz, Aleksander Szymkiewicz, Aleksander Rogojski, Henryk Bukowski, Ludwik Szaciński, Micha Boyn, Wacław Szuniewicz, Bronisław Malinowski, Józef Obrębski, Józef Gosławski, Czesław Słania, Henryk Hryniewski, Władysław Horodecki, Kazimierz Gzowski, Ernest Malinowski, Henryk Groppler, Antoni Norbert Patek, Emil Korytko, Józef Kowalewski, Henryk Arctowski, Kazimierz Nowak, Bohdan Paczyński, Władysław Turowicz, Michał Jankowski, Władysław Żebrowski, Stefan Drzewiecki, Krystyn Olszewski, Gustaw Zieliński, Adolf Januszkiewicz, Aleksander Zatajewicz, Ks. Władysław Bukowiński.

Dziś wspólnie przypominamy wielu ambasadorów Polski, którzy reprezentowali wspaniale naszą ojczyznę, ale nie ma ich wśród nas.

Mamy nadzieję, że każda z prezentowanych na wystawie postaci stanie się inspiracją dla młodzieży Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Wystawa, która trafiła do szkoły z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi potrwa do 2023 r. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z ekspozycją po dzisiejszej uroczystości.

W dniu 05.03 2023 r. młodzież ZSCKR w Siennicy Różanej wraz z Dyrektorem Szkoły- Panem Stanisławem Bukiem oraz opiekunami: ppłk rez. S.Kułagą, Panią Agnieszką Rosochacką i Panem Dawidem Jarugą uczestniczyli X CHEŁMSKIEJ EDYCJI BIEGU TROPEM WILCZYM pod Patronatem Honorowym Pani Beaty Mazurek- Poseł do Parlamentu Europejskiego. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony jako święto 3 lutego 2011 r. przez Sejm RP jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którzy w latach 1944-63 walczyli z bronią w ręku z sowiecką okupacją i narzuconą przez Moskwę władzą komunistyczną.

Chełmskie Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się od Mszy Świętej w Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej, którą uświetniła asysta Oddziałów Przygotowania Wojskowego ZSCKR w Siennicy Różanej. Po wspólnej modlitwie w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego nasi uczniowie spotkali się z panem Markiem Franczakiem-synem ostatniego z Żołnierzy Wyklętych- „Lalusia”, z którym stanęli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Po części oficjalnej młodzież włączyła się do biegu na dystansie 1963 m. Na 116 uczestników biegu 39 uczestników stanowili uczniowie naszej szkoły. Młodzież zaprezentowała piękną postawę, biegnąc w mundurach w kolumnie czwórkowej z pieśnią na ustach i biało- czerwonymi flagami w dłoniach. Nieodzownie towarzyszyła im grupa cywilna naszych uczniów, spośród której jako pierwsze na mecie pojawiły się: Kinga Kalisiewicz, Anna Lipiec i Katarzyna Weremko.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Drodzy uczniowie! Jesteśmy bardzo dumni z Waszej postawy i dojrzałości, jaką zaprezentowaliście podczas Chełmskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dziękujemy za piękną lekcję patriotyzmu!

Tekst: Agnieszka Rosochacka
Zdjęcia: Martyna Jurczak, Agnieszka Rosochacka

W dniu 7 marca 2023 r. drużyna z naszej szkoły wzięła udział w II etapie Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” organizowanej od 2014 roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Eliminacje do etapu wojewódzkiego odbyły się na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. ZSCKR w Siennicy Różanej reprezentowali Ania Lipiec, Kinga Kalisiewicz i Adam Tuzimek. Ogółem uznaje się za sukces zdobycie podium, dla uczniów sukcesem jest chęć zdobywania wiedzy i doświadczenia wykraczającego ponad podstawę programową, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości w życiu zawodowym jak i osobistym.

Tekst i fotografie: Anna Kowalik