W dniu 27.05.2024 r. na stadionie MOSiR w Krasnymstawie odbyła się Powiatowa Licealiada w Siatkówce Plażowej dziewcząt i chłopców.
Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły: dziewczęta (Natalia Weremko, Oliwia Warchulska, Natalia Prus, Klaudia Zyskowska) oraz chłopcy (Dominik Hawryluk, Tomasz Bodio).
Po zaciętej rywalizacji dziewczęta zajęły zaszczytne II miejsce. Natomiast nasi waleczni chłopcy w debiucie po zaciętej walce i pokazaniu charakteru, pomimo kontuzji jednego z zawodników naszego zespołu, zajęli ostatecznie III miejsce.
Opiekunem zespołów był nauczyciel wychowania fizycznego Mirosław Ożóg.
Gratulacje!

Świat się kręci wokół wsi – IV ogólnopolski konkurs filmowy

Nagraj i przyślij nam swój film. Formularze zgłoszenia przyjmujemy do 25 września 2024 r., a filmy do 10 października 2024 r.
Do kogo skierowany jest konkurs?
Konkurs jest skierowany do młodych mieszkańców wsi i miast, w wieku od 16 do 30 roku życia.
Cel konkursu
Celem konkursu jest ukazanie wsi jako miejsca z nowymi perspektywami do życia i rozwoju zawodowego, szczególnie dla ludzi młodych. Chcemy przekonać, że życie na wsi ma wiele pozytywnych aspektów, a rolnik to zawód z przyszłością. Chcemy pokazać pozytywny wpływ 20-letniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej na rozwój polskiej wsi. Chcemy zaprezentować, że rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki narodowej, która efektywnie wykorzystuje fundusze unijne, i która zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe. Naszym celem jest również pokazanie rolników, którzy pielęgnują tradycję i dziedzictwo kulturowe polskiej wsi oraz adaptują trendy w zakresie ekologii i ochrony środowiska.
Czekamy na filmowe opowieści o życiu na wsi, które staną się inspiracją dla innych młodych ludzi.
Na najlepsze prace czekają nagrody pieniężne oraz upominki rzeczowe.
Informacje szczegółowe: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/swiat-sie-kreci-wokol-wsi--iv-ogolnopolski-konkurs-filmowy

Podczas XXVI Nadbużańskiego Święta Pszczoły w Okszowie w dniu 2 czerwca 2024 r. miało miejsce uroczyste wręczenie nagród dla laureatów konkursu pt. „Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka”. W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajął uczeń naszej szkoły Jarosław Czarnecki. Nadmienić trzeba iż do  rywalizacji przystąpili uczniowie aż 7 placówek oświatowych z powiatu chełmskiego i krasnostawskiego. Serdecznie gratulujemy Jarosławowi wyróżnienia, nagród rzeczowych a przede wszystkim tak cennej wiedzy na temat pożytecznych zapylaczy. Konkurs zorganizowany był przez Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie oraz Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.  Celem konkursu było podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności a także zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych i innych owadów zapylających. Największym zagrożeniem dla pszczół są środki ochrony roślin, ograniczony dostęp do zróżnicowanego pokarmu, a także  utrata siedlisk i zmiana klimatu. Dbając o siedliska pszczół i ułatwiając im znajdowanie pokarmu wykazujemy troskę o nie i inne owady a także o cały skomplikowany system zależności w ekosystemach. Dlatego dbajmy o bioróżnorodność- dzięki pszczołom i razem z pszczołami.

Do konkursu ucznia przygotował nauczyciel opiekun szkolnej pasieki pan Dawid Jaruga.

Uczennice Technikum im. Augusta Cieszkowskiego w Siennicy Różanej wzięły udział w Ogólnopolskim Międzyszkolnym Konkursie Kulinarnym "Smaki Wsi" zorganizowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. gen. Franciszka Kamińskiego w Karolewie k/Kętrzyna. Szkołę dzielnie reprezentowały: Julia Chwaszcz oraz Julia Chruściel - uczennice kl. IV kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Konkurs odbył się w dniu 24 maja, tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem "Potrawy zapiekane na polskim stole". Daniem przygotowanym i zaprezentowanym przez uczennice z Siennicy Różanej były „ Gołąbki zawijane w cukinii z sosem pomidorowym”. Uczennice za swoje kuchenne starania zostały odznaczone wyróżnieniem. Konkurencja była bardzo duża, w zmaganiach kulinarnych wzięło udział 15 zespołów ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Był to wspaniały czas konfrontacji możliwości i umiejętności uczniów oraz poznawania różnic kulturowych między regionami Polski. Uczniowie chętnie dzielili się kulinarnym doświadczeniem, zdradzali tajniki swoich popisowych dań oraz wspierali się w czasie kulinarnych zmagań konkursowych.

Konkurs w Karolewie to nie tylko rywalizacja, organizatorzy zapewnili uczestnikom i ich opiekunom wycieczkę do miejscowości Gierłoż, gdzie znajduję się miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami, kiedyś była tam kwatera Hitlera Wilczy Szaniec. Dla nas okazało się wspaniałą lekcją historii.

Tekst i zdjęcia: Anna Rybak

II MIEJSCE w WOJEWÓDZTWIE

18 maja 2024 roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Chełmie odbył się XXVI Wojewódzki Młodzieżowy Konkurs Motoryzacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Naszą szkołę po zwycięstwie w etapie powiatowym reprezentowali uczniowie Technikum kształcący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki – Marek Cyranowski, Dominik Hawryluk i Konrad Weremko.
Celem turnieju jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej, propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestnika ruchu drogowego, popularyzacja wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych. Organizatorem zawodów był WORD Chełm we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym, Komendą Miejską Policji w Chełmie, Kuratorium Oświaty w Lublinie  i Medycznym Studium Zawodowym w Chełmie.

W turnieju wzięło udział osiem  szkół z terenu województwa lubelskiego. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego, obsługi pojazdu, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz umiejętnością jazdy motorowerem i samochodem osobowym na wyznaczonym torze manewrowym. W zgodnej opinii uczestników zmagań tegoroczna edycja zawodów stała na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie.

W tegorocznej edycji turnieju nasza szkoła wywalczyła wicemistrzostwo województwa zdobywając II miejsce.

Drużynę do konkursu przygotowali nauczyciele – Krzysztof Rękas i Sławomir Kułaga.

Tekst i zdjęcia – Krzysztof Rękas

W kwietniu br. uczniowie ZSCKR w Siennicy Różanej: Karol Szornal z klasy 2 BT oraz Natalia Kostek i Oktawia Bury zostali zgłoszeni do udziału w eliminacjach do XIII Festiwalu Polskiej Piosenki o Miłości o Różę Małego Księcia. Spośród ponad 80 uczestników z terenu województwa lubelskiego nasi uczniowie zostali zakwalifikowani do wielkiego finału, który miał miejsce 08 maja br. w Uhrze. Na scenie Domu Kultury zaprezentowali się młodzi, utalentowani ludzie z różnych szkół w 3 kategoriach wiekowych: klasy IV-VI, klasy VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a w jury zasiedli profesjonaliści: pani Agnieszka Piekaroś-Padzińska – solistka Teatru Muzycznego w Lublinie oraz nauczycielka śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Chełmie, pan Mariusza Matera - chełmski wokalista oraz członek grupy Vox oraz pan Ryszarda Mielniczuk - dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Gminy Chełm.

Karol Szornal wystąpił jako solista i zagrał na akordeonie i zaśpiewał piosenkę pt. „Matko moja ja wiem”, za którą zdobył zaszczytne III miejsce.
Równie dobrze w duecie zaprezentowały się Natalia Kostek i Oktawia Bury w piosence pt. ”Święty spokój”, które również zdobyły III miejsce. Jest to tym bardziej wielki sukces naszych uczniów, ponieważ zmierzyli się z wokalistami ze szkół muzycznych z terenu województwa.
Gratulujemy naszej młodzieży i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Rosochacka

Wiosna to czas, kiedy nasza młodzież włącza się w inicjatywy proekologiczne, mając na względzie dbałość o naszą planetę. W związku z tym we współpracy z organizacją Green Office Ecologic na terenie szkoły, warsztatów szkolnych i internatu prowadzono zbiórkę elektrośmieci, tj. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii, żarówek itp.

Jest nam miło poinformować, że wspólnymi siłami udało nam się zebrać łącznie 1470 kg odpadów, które zostały odebrane spod budynku szkoły w dniu 03 kwietnia bieżącego roku.

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w naszą akcję!

Tekst: Agnieszka Rosochacka i Anna Rybak
Zdjęcia: Agnieszka Rosochacka

22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi. To ogólnopolskie, coroczne wydarzenie obchodzone jest w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. W tym roku uczniowie naszej szkoły i mieszkańcy internatu celebrowali ten ważny dzień i wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata-Polska!” W ramach akcji uczniowie wraz z opiekunami, zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawice ochronne, przystąpili do działania, uporządkowali teren wokół szkoły, internatu, a następnie udali się na teren zielony Dworu Sztuki, miejscowego kościoła i na cmentarz. Dbając o środowisko, młodzi ludzie uczą się odpowiedzialności, łączą ekologię i dbanie o klimat z patriotyzmem.

Tekst: Agnieszka Rosochacka
Zdjęcia: Anna Rybak, Ludwika Kargul, Sławomir Kułaga, Agnieszka Rosochacka

 

19 kwietnia 2024 roku przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to także Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. 19 kwietnia uczniowie naszej szkoły i mieszkańcy internatu przyłączyli się do Ogólnopolskiej Akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN. Jej celem jest uczczenie pamięci o ofiarach Holocaustu i powstańcach getta warszawskiego oraz budowanie świadomości historycznej młodych Polaków. Od II semestru uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat Holokaustu korzystając z materiałów dydaktycznych przygotowanych przez nauczycielkę historii- panią Agnieszkę Rosochacką oraz zasobów edukacyjnych Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W internacie odbyła się projekcja filmu pt. „Sobibór”, która przybliżyła uczniom problem ludności żydowskiej. W szkole emitowana była poruszająca animacja oparta na motywach książki Hanny Krall: „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Prezentowała ona
postać Marka Edelmana-jednego z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał żółte kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia uczennice klasy 5PT-Anna Lipiec i Kinga Kalisiewicz wraz z Julią Chruściel-uczennicą klasy 4BTP rozdawały na terenie szkoły i internatu żółte żonkile, jako symbol pamięci o powstaniu. Projektem jak i samym wykonaniem papierowych kwiatów zajęła się uczennica z klasy 5PT-Wiktoria Soja.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję.

Koordynator akcji: Agnieszka Rosochacka
Zdjęcia: Julia Chruściel