150 lat temu na terenie majątku Augusta Cieszkowskiego – w folwarku Żabików, należącym do dóbr w Wierzenicy – powstała Szkoła Rolnicza im. Haliny. Instytucja nazwana tak na cześć przedwcześnie zmarłej żony naszego patrona była niezwykłym osiągnięciem zarówno samego Cieszkowskiego, jak i grona osób zaangażowanych w pracę organiczną prowadzoną na terenie Prowincji Poznańskiej. W trudnym dla Polaków okresie zaborów szkoła stała się ostoją polskości, a także źródłem rzetelnej wiedzy rolniczej. Uczyło się w niej wielu studentów pochodzących z Królestwa Polskiego, czyli z tej części dawnej Rzeczypospolitej, z której August Cieszkowski musiał wyjechać, aby uniknąć aresztowania przez władze carskie. Pozostawił tu majątek Surhów – dobrze prosperujące gospodarstwo, które zamierzał unowocześnić i nad którym sprawował osobistą pieczę w latach 1836-1838 i w 1840 roku. Miejsce to zawierało bliskie jego sercu pamiątki – pałac wybudowany przez rodziców i kościół, przy którym pochowana została jego młodsza siostra Gabriela oraz gdzie złożono serce jego matki Zofii. August Cieszkowski powrócił na teren powiatu krasnostawskiego w symboliczny sposób, gdy Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej przyjął jego imię.

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wraz z Urzędem Miasta Luboń 20 listopada 2020 roku zorganizowało konferencję „Szkoła im. Haliny – 150-lecie otwarcia szkoły rolniczej w Żabikowie – Dziś już nie może ślepa rutyna prowadzić rolnika”. Konferencję uroczyście otworzyła Burmistrz Miasta Luboń Małgorzata Machalska, a także Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. Krzysztof Szoszkiewicz, Prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. Filip Kaczmarek i Dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa dr Jan Maćkowiak. Z referatem wprowadzającym wystąpił dr hab. Olaf Bergman. W bibliotece szkolnej będzie dostępna licząca ponad 400 stron publikacja zawierająca referaty wygłoszone na konferencji wraz z bogatym materiałem ilustracyjnym. Materiał ten przygotowało grono osób różnych specjalności, m.in.: dr hab. Olaf Bergmann, prof. zw. dr hab. Janusz Karwat, mgr Włodzimierz Buczyński, Piotr Ruszkowski, dr hab. Wiesława Sajdek, mgr Ewa Jarosława Buczyńska, mgr Hanna Ignatowicz, mgr Michał Senger, dr Dorota Molińska, dr inż. Anna Grześkowiak-Przywecka, dr Stanisław Gładysiak, dr Mariusz Niestrawski, mgr Anna Barłóg-Mitmańska. Wszyscy chętni mogli uczestniczyć w konferencji za pośrednictwem Internetu, bowiem transmisja odbywała się w czasie rzeczywistym i była dostępna pod linkiem:

https://youtu.be/6NRDqBJuXRE

Link jest nadal aktywny. Wybierając konkretny zakres czasowy można odtworzyć wystąpienia i obejrzeć prezentacje na następujące tematy:

00:36-01:04 – Rolnicy i rolnictwo w wielkopolskiej pracy organicznej XIX wieku.
01:04-01:31 – Związki Augusta Cieszkowskiego z Żabikowem.
01:31-01:46 – Szkoła Rolnicza imienia Haliny miała powstać w Wierzenicy.
01:46-02:05 – „Forum Lubońskie” im. Augusta hr. Cieszkowskiego w kierunku ochrony spuścizny po Szkole Rolniczej im. Haliny.
02:29-03:00 – Filozof twardo stąpający po ziemi. Początki rolniczej aktywności Augusta Cieszkowskiego w powiecie krasnostawskim.
03:00-03:19 – Gałęzie tego samego drzewa. Filozofia Augusta Cieszkowskiego i jego program modernizacji rolnictwa.
03:19-03:36 – Działania Augusta Cieszkowskiego na rzecz rolnictwa i edukacji rolniczej w oczach jemu współczesnych.
03:37-03:51 – Parodia szkoły rolniczej czy pożyteczna instytucja dla klas średnich? Spór Henryka Szumana i Hipolita Cegielskiego o status Szkoły Rolniczej w Żabikowie.
04:12-04:27 – Działalność naukowa Wyższej Szkoły Rolniczej im. Haliny w Żabikowie.
04:30-04:47 – „Pomnik“ żabikowskiej Wyższej Szkoły Rolniczej im. Haliny. Wielki sukces wystawy o uprawie pszenicy zaprezentowanej w Warszawie w 1874 r.
04:49-05:01 – Małymi krokami do postępu. O wkładzie Szczęsnego Kudelki i Józefa Dembego w rozwój przetwórstwa buraków cukrowych.
05:04-05:37 – Dydaktyka w Szkole Rolniczej im. Haliny w Żabikowie. 05:37-05:46 – Wybitni uczniowie Szkoły Rolniczej im. Haliny.
05:46-06:01 – „Zadaniem nauki jest złączyć w jeden układ sumę wszelkiego doświadczenia, jakie tylko gdziekolwiek poczyniono” – analiza prac napisanych przez absolwentów Wyższej Szkoły Rolniczej imienia Haliny w Żabikowie.