Młodzież ZSCKR w Siennicy Różanej, mimo wielu ograniczeń związanych z pandemią, po raz kolejny uczciła pamięć dzieci, które zginęły w czasie II wojny światowej.
W tym roku akcja sadzenia cebulek krokusów odbyła się w dniu 17.11.2020 roku w ramach projektu „Krokus”. Został on zapoczątkowany w Irlandii przez Towarzystwo Edukacji o Holokauście - Holocaust Education Trust Ireland. Jego koordynatorem w Polsce jest Żydowskie Muzeum Galicji w Krakowie, natomiast szkolnym koordynatorem jest nauczyciel historii - pani Agnieszka Rosochacka. Krokusy mają symbolizować śmierć półtora miliona żydowskich dzieci oraz dziesiątki tysięcy dzieci innych narodowości, w tym polskiej, które zginęły w czasie II wojny światowej z rąk Niemców. Akcja ma też wymiar symboliczny. Krokusy zakwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, co daje nadzieję, że wkrótce nastanie wiosna i obudzi się nowe życie. Kolor kwiatów przypomina żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach.
Projekt Krokus zapoznaje więc uczniów nie tylko z tematyką holokaustu, ale także rozbudza świadomość skutków dyskryminacji, uprzedzeń i nietolerancji, czyli zjawisk, które stanowią coraz poważniejsze niebezpieczeństwo we współczesnym świecie.
Dziękujemy za udział w akcji Panu Stanisławowi Bukowi - Dyrektorowi ZSCKR w Siennicy Różanej, Pani Ewie Dobrzańskiej-Mochniej - Wicedyrektor Szkoły, Pani Elżbiecie Bochyńskiej - Kierownik Internatu, Paniom: Annie Goszczyńskiej i Ludwice Kargul oraz uczniom: Wojciechowi Jakubowskiemu, Mateuszowi Wichrowskiemu oraz Alanowi Zaturskiemu.
Na efekty naszej pracy czekamy cierpliwie do wiosny.

Tekst: Agnieszka Rosochacka
Zdjęcia: Wojciech Jakubowski