1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel, a ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Z tej okazji w ZSCKR w Siennicy Różanej odbyła się uroczysta akademia poświęcona żołnierzom podziemia niepodległościowego, którzy walczyli przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Wielu z nich poległo w obronie Ojczyzny z bronią w ręku, inni zostali zamęczeni w więzieniach długotrwałymi przesłuchaniami i torturami.”Żołnierze Wyklęci" nie złożyli broni i kontynuowali heroiczną walkę, mimo prób wymazania ich z kart historii, powrócili do narodowej pamięci, abyśmy dziś mogli oddać im hołd i podziękować za największy dar- życie.
Podczas części artystycznej młodzież przypomniała nam historię polskiego podziemia niepodległościowego oraz przybliżyła sylwetki niektórych postaci, a wśród nich, m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny ps. ,,Inka”, Józefa Franczaka, ps.” Laluś”, Hieronima Dekutowskiego, ps.” Zapora” oraz Tadeusz Fiuka- świadka wydarzeń. Wspomnieniom o bohaterach tych trudnych czasów towarzyszyły poruszające utwory liryczne i muzyczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły. W tle zaprezentowana został prezentacja multimedialna poświęcona bohaterom Cała uroczystość odbyła się w asyście pocztu sztandarowego.
W dalszej części uroczystości uczniowie klasy pierwszej-oddziału przygotowania wojskowego zaprezentowali Apel Pamięci, oddając hołd poległym za ojczyznę.
Na zakończenie zabrał głos Dyrektor Szkoły- Pan Stanisław Buk, który wygłosił przemówienie okolicznościowe.

Tekst: Agnieszka Rosochacka
Zdjęcia: Beata Maluga, Agnieszka Rosochacka