Prezentacja z pracami - wyświetl

 

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyła się druga edycja Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM. Współorganizatorem przedsięwzięcia – podobnie jak rok temu – było Nadleśnictwo Krasnystaw. Honorowym patronatem konkurs objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski. Partnerami w organizacji oraz fundatorami nagród stało się w tegorocznej edycji Koło Łowieckie nr 6 „Jarząbek”, Centrum Kultury w Siennicy Różanej oraz Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Lublinie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Czasopismo Społeczno-Kulturalne „Ziarno” i Czasopismo Artystyczne „Nestor”. Celem konkursu jest propagowanie dziedzictwa przyrodniczego, jakim są lasy, oraz rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką fotografii i promowanie młodych talentów. Pierwsza edycja odbyła się w 2019 r. Wówczas informację o wynikach i o przebiegu konkursu przekazało Katolickie Radio Zamość, a prace uczestników opublikowano w czasopismach regionalnych - „Nestor” (nr 49) i „Ziarno” (nr 46/47). Finał przedsięwzięcia miał uroczystą oprawę i wszyscy autorzy oraz ich opiekunowie otrzymali zaproszenie do Siennicy Różanej. W tym roku okazało się to niemożliwe. Konkurs jednak się odbył, a brak możliwości wspólnego podsumowania nie może przeszkodzić w ogłoszeniu wyników.


      Prace nad drugą edycją konkursu rozpoczęły się wczesną jesienią. Pierwsze zaproszenia do szkół podstawowych oraz szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w całym województwie lubelskim wysłano w październiku 2019 r. Fotografie nadsyłano do lutego 2020 r., natomiast 9 marca zebrała się komisja konkursowa, celem ich oceny i wyłonienia zwycięzców. Jury tworzyli: Waldemar Czajka (przewodniczący), Stanisław Buk, Monika Krysiak, Michał Żywot i Monika Nagowska. Komisja miała niełatwe zadanie. Nadesłano 189 zdjęć prezentujących wysoki poziom umiejętności autorów i ich artystyczne wyczucie. Na fotografiach widać różnorodność polskich lasów i oryginalność ujęcia tematu, zmienność pór roku i pory dnia, piękno kompleksów leśnych oraz urok przyrodniczych detali. Jedynie 14 prac nie zakwalifikowano do konkursu z uwagi na niezgodność z tematem, wszystkie pozostałe spełniły kryteria określone w regulaminie. Ogłoszenie wyników odbyło się w sposób zdalny. Kolejne miejsca w II Konkursie Fotograficznym im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM zdobyli następujący uczniowie:


      W kategorii szkół podstawowych (klasy VII i VIII):
* I miejsce – Emilia Dul „Mgła w lesie”
* II miejsce – Klaudia Czyż „Zatracający bezruch”
* III miejsce – Natalia Molas „Drzewa drapaczami nieba”

      W kategorii szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
* I miejsce – Jakub Żeliszczak „Dzikie spojrzenie”
* II miejsce – Anna Małecka „Kamieńczyk”
* III miejsce – Aleksandra Majewska „Kumowa Dolina”

      Komisja postanowiła wyróżnić prace następujących uczniów:
* Oliwia Hałaj „Osobliwości natury”
* Iga Posturzyńska „Leśny strumyk”
* Natalia Steć „Samotne drzewo”

      Laureaci i wyróżnieni autorzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe oraz fotografie w okolicznościowej oprawie. Wszystkim uczestnikom (70 uczniów) i ich opiekunom (19 osób) przekazano upominki i podziękowania za udział w konkursie. Poza tym czasopismo „Ziarno” przyznało własne wyróżnienia 20 uczniom – zdjęcia ich autorstwa wybrano do publikacji na łamach pisma.  Wyróżnieni zostali: Natalia Wójcik „Zachód słońca”, Weronika Kawalec „W wyobraźni nawet rośliny potrafią latać”, Łukasz Górecki „Zawsze razem”, Anita Pastuszak „Muchomory”, Adam Sadowski „Okno na świat”, Julia Świech „Śnieżne drzewa”, Julia Pastuszak „Leśne kolory”, Anastazja Jaruga „Samotne drzewo”, Martyna Domańska „Dąb czerwony wśród brzóz”, Oliwia Ślepko „Leśna droga”, Weronika Pałka „Brzozowy gaj”, Nikola Miara „Las pełen mchu”, Zuzanna Nastaj „Wąwóz”, Justyna Bida „Las jesienią”, Kacper Repeć „Leśny tunel”, Arkadiusz Dębski „Dolina węży”, Ewa Kopacz „Dąb w słońcu”, Ewelina Sitarz „Jesienne słońce”, Adam Górecki „Coraz trudniej”, Dawid Tokarczyk „Lustrzane odbicie”.


      Prace konkursowe zostały wykonane przez pasjonatów fotografii i przyrody z całego regionu - Dorohuska, Kazimierza Dolnego, Krasnobrodu, Krasnegostawu, Kraśniczyna, Łabuniek Pierwszych, Nieledwi, Rejowca, Rejowca Fabrycznego, Siedliszcza, Sielca, Sitna, Tarzymiech, Siennicy Nadolnej, Strupina Dużego, Wirkowic i Okszowa. Wszystkie zdjęcia zostaną wyeksponowane na wystawie, którą będzie można zwiedzać w dogodnym czasie. Nim to nastąpi, pozostaje obejrzenie ich w nieco innej formie – jako prezentacji multimedialnej, opublikowanej na stronie internetowej Zespołu Szkół CKR w Siennicy Różanej i stronie Nadleśnictwa Krasnystaw.


      Kolejna edycja konkursu przed nami. Zachęcamy do spacerów po lesie z aparatem fotograficznym i do nadsyłania prac na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Serdeczne pozdrawiamy wszystkich uczestników konkursu i ich opiekunów, wszystkich miłośników przyrody i fotografii. Do zobaczenia za rok!
      
      Tekst: Monika Nagowska
      Fotografia: Klaudia Czyż