Dnia 21 października 2015 roku gościliśmy w szkole dr Ireneusza Siudema  - psychologa, naukowca, praktyka, psychoterapeutę i  wieloletniego pracownika  Instytutu  Psychologii UMCS  w Lublinie. Dr Siudem pracując z młodzieżą, specjalizuje się w zakresie  profilaktyki uzależnień.  Taki też był temat przewodni spotkania z uczniami:  „Współczesne zagrożenia – nowe substancje psychoaktywne”. Prelegat podkreślił, że w obecnej dobie młodzież posiada dużą wiedzę na temat dopalaczy, orientuje się,  jakie są skutki ich zażywania.  Pytaniem kluczowym jest więc dlaczego, pomimo posiadanej wiedzy, nadal tak wielu młodych ludzi sięga po środki psychoaktywne. Dr Siudem przytoczył trzy historie młodych osób, opowiedział o tym,  jak ich życie zmieniło się po kontakcie z narkotykami.
W każdym przypadku nastąpiła utrata zdrowia,  kalectwo, degradacja społeczna, duże utrudnienia w rozwoju zawodowym, a na samym końcu uzależnienie. Podsumowując zajęcia dr Siudem przytoczył jedno zdanie, które w przeciągu 20-letniej pracy słyszy od leczących się młodych  21 – 23 letnich pacjentów oddziałów detoksykacyjnych  - ,, Oddałbym wszystko,
a zazwyczaj nie mają już nic, aby móc cofnąć czas do tego pierwszego razu i uciec jak najdalej od tego momentu”. Dziękujemy doktorowi za ciekawą prelekcję. Spotkanie odbyło się w stołówce internatu.