20 marca 2019 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyła się szczególna uroczystość – Dzień Patrona „Siennickie Augustynki” połączony z Dniami Otwartymi. Odkąd w 2014 roku szkoła przybrała imię Augusta Cieszkowskiego, każdego roku młodzież spotyka się przy tej okazji z młodszymi koleżankami i kolegami, aby wspólnie spędzić czas i poznać się lepiej. Jest to też doskonały pretekst, aby zaprezentować atuty siennickiej szkoły i zachęcić do skorzystania z oferty edukacyjnej.
      Tegoroczne obchody zostały zainspirowane jedną z pasji Augusta Cieszkowskiego – nauką hodowania lasów. To nazwa przedmiotu nauczanego w Wyższej Szkole Rolniczej, założonej przez patrona, który – choć żył w XIX wieku – miał na wskroś nowoczesne podejście do gospodarowania lasami. Temu właśnie zagadnieniu poświęcona była część oficjalna uroczystości, prezentacja multimedialna oraz krótka część artystyczna. Spotkanie otworzył dyrektor Zespołu Szkół CKR w Siennicy Różanej – Stanisław Buk, który po powitaniu gości odczytał list od Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Szymona Giżyńskiego.


      Siennica Różana w tym szczególnym dniu gościła dyrektorów i przedstawicieli jednostek z terenu powiatu: Nadleśnictwa Krasnystaw, Stadniny Koni w Białce, Domu Pomocy Społecznej w Surhowie (który mieści się w pałacu Cieszkowskich), Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Chełmie, Szkoły Podstawowej w Siennicy Różanej, Centrum Kultury w Siennicy Różanej, a także Katolickiego Radia Zamość. Gościliśmy również ponad 150 uczniów ze szkół podstawowych, zainteresowanych kontynuowaniem tu swojej edukacji oraz młodzież, która uczestniczyła w Konkursie Fotograficznym im. Augusta Cieszkowskiego „Leśny album”.
      Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół CKR w Siennicy Różanej i Nadleśnictwo Krasnystaw pod patronatem Polskiego Towarzystwa Leśnego i Czasopisma Społeczno-Kulturalnego „Ziarno”. Wzięło w nim udział 42 uczniów w terenu województwa lubelskiego, którzy nadesłali 121 prac. To właśnie podczas „Siennickich Augustynek” nastąpiło oficjalne podsumowanie konkursu – ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i wyróżnień, a także prezentacja prac na wystawie pokonkursowej i w postaci pokazu multimedialnego. Podczas uroczystości leśną tematykę w ciekawy sposób przybliżył w swoim wystąpieniu Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw Waldemar Czajka, który pełnił także funkcję przewodniczącego jury. Poza tym oceną prac zajęli się: Dyrektor Zespołu Szkół CKR w Siennicy Różanej – Stanisław Buk, przedstawiciel Nadleśnictwa – Monika Krysiak, znany fotograf (i leśniczy z zawodu) – Michał Żywot, a także niżej podpisana (jako sekretarz jury). W kategorii szkół podstawowych laureatami zostali: Angelika Studzińska (I miejsce), Beata Baran (II miejsce) i Aleksandra Andruszczak (III miejsce). Wyróżnienia otrzymały też – Julia Korchut i Aleksandra Kozyrska. W kategorii szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nagrodzono: Jakuba Żeliszczaka (I miejsce), Agnieszkę Lipską (II miejsce) i Agnieszkę Dąbską (III miejsce). Patron medialny, czyli czasopismo „Ziarno” przyznało 9 własnych wyróżnień, a redaktor naczelny – Andrzej David Misiura – obiecał wszystkim laureatom i osobom wyróżnionym publikację fotografii na łamach pisma.  Każdy uczestnik konkursu, niezależnie od wyniku, otrzymał upominek ufundowany przez Polskie Towarzystwo Leśne oraz przez szkołę. Wystawę prac jeszcze przez kilka tygodni można oglądać w bibliotece.
      Spotkanie w siennickiej szkole było zarówno uroczyste, jak i pełne niespodzianek. Niesamowitych wrażeń dostarczyła publiczności musztra paradna w wykonaniu wojskowej klasy mundurowej. Kadeci pojawili się na dźwięk trąbki i po złożeniu meldunku dyrektorowi, wykonali skomplikowany układ w takt dynamicznej muzyki. Pokaz rozpoczął kolejną część programu – prezentację oferty edukacyjnej. Kierunki kształcenia przybliżyła wicedyrektor Ewa Dobrzańska-Mochniej, odtworzono również prezentację multimedialną na temat szkoły. Dla licznie zgromadzonej publiczności młodzież przygotowała synchroniczny pokaz sztuki kelnerskiej i ćwiczenia z samoobrony. To był tylko początek dnia pełnego wrażeń. Odwiedzający szkołę młodsi uczniowie oraz ich opiekunowie mieli też okazję ćwiczyć strzelanie do celu z broni pneumatycznej, pokonywać samochodowy tor przeszkód, czy też spróbować swoich sił w programowaniu robotów za pomocą aplikacji mobilnych. Wszystko to pod okiem fachowców. W programie znalazł się również pokaz maszyn rolniczych, pokaz profesjonalnej obsługi „MUĆKI”, zajęcia z carvingu, a także konkurs matematyczny i konkurs historyczny. W poznawaniu kolejnych atrakcji, młodzieży wiernie towarzyszyła szkolna maskotka. Uczniowie zwiedzili szkołę i pracownie przedmiotowe, a także szkolną siłownię, internat i warsztaty. Mogli też zasięgnąć informacji przy specjalnie przygotowanych stoiskach Nadleśnictwa Krasnystaw, Stadniny Koni w Białce oraz Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Chełmie. Powodzeniem cieszył się również szkolny punkt informacyjny. Młodzież z klas żywienia przygotowała poczęstunek – pizzę oraz watę cukrową i zestaw pysznych ciast na deser.
      Wydarzenie zorganizowane w Zespole Szkół CKR w Siennicy Różanej spotkało się z  ogromnym zainteresowaniem. Na Dzień Patrona i Dni Otwarte przyjechało ponad 150 uczniów z całego regionu: Krasnegostawu (z trzech szkół), Jarosławca, Krupego, Teresina, Jaślikowa, Żmudzi, Tarnogóry Kolonii, Kraśniczyna, Czernięcina, Kamienia, Rejowca Fabrycznego, Siennicy Nadolnej, Izbicy i Wirkowic. Szkołę odwiedzili także uczniowie z Siennicy Różanej oraz osoby zainteresowane ofertą edukacyjną z… Kurowa i Kazimierza Dolnego. Siennickie Augustynki przypadły na pierwszy dzień astronomicznej wiosny. To dobry początek. I zachęta, by spotkać się ponownie we wrześniu.


      
      Tekst: Monika Nagowska
      Fotografie: Dawid Jaruga, Ewelina Sitarz