Narodowe Święto Niepodległości 10 listopada 2022 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej zorganizowano gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie połączone zostało z pasowaniem uczniów klasy pierwszej oddziału przygotowania wojskowego na kadeta, ich ślubowaniem oraz mianowaniem kadetów klasy drugiej i trzeciej na wyższy stopień. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości i wspólnym przemarszem do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siennicy Różanej. Mszę św. w intencji Ojczyzny i uczniów z oddziałów przygotowania wojskowego koncelebrowali ks. dziek. Ryszard Siedlecki i ks. kan. Józef Serej. Po mszy św. delegacje udały się na cmentarz parafialny, gdzie złożyły wieńce pod pomnikiem ku czci żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r. Pod symbolicznym Dębem Pamięci złożono też hołd por. Mieczysławowi Jędruszczakowi. Dalsza część obchodów miała miejsce w hali sportowej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego odświętnie przystrojonej w narodowe barwy, gdzie wyeksponowano portrety twórców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Hellera, Wojciecha Korfantego i Wincentego Witosa. Uroczystość odbywała się pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem”, prowadzili ją Maria Lis i Konrad Weremko.

Do sali wprowadzone zostały poczty sztandarowe, w tym sztandar szkoły w asyście uczniowskiego pododdziału honorowego. Następnie dyrektor Stanisław Buk, mjr Marcin Zapalski (dowódca 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa) oraz wójt Leszek Proskura przywitali się ze sztandarem i zajęli wyznaczone miejsca. Ponieważ Zespół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej został zgłoszony do akcji „Szkoła do hymnu”, wszyscy obecni z jeszcze większą energią odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” z kotylionami w narodowych barwach przypiętymi do piersi. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor Stanisław Buk, który podziękował księżom za odprawienie mszy św. i powitał zaproszonych gości: wójta Leszka Proskurę (jako współorganizatora uroczystości), przewodniczącego Rady Gminy Piotra Banacha, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Synów Pułku Katarzynę Czajkę wraz z nauczycielami, uczniami, przedszkolakami i ich rodzicami, dyrektora Centrum Kultury w Siennicy Różanej Agnieszkę Poźniak, przewodniczącą Rady Rodziców Amelię Hopko oraz rodziców uczniów naszej szkoły, przedstawiciela kombatantów Juliana Kubinę, druhów strażaków na czele z Januszem Doboszem i Bogdanem Kargulem, wszystkich nauczycieli, pracowników i młodzież.

W ramach oficjalnej części uroczystości odbyło się pasowanie na kadeta uczniów, którzy we wrześniu 2022 roku rozpoczęli naukę w oddziale przygotowania wojskowego. Młodzież do uroczystości przygotował ppłk rez. Sławomir Kułaga, a pasowania dokonał mjr Marcin Zapalski w asyście dyrektora szkoły i wójta gminy. Następnie odbyło się mianowanie kadetów z klasy drugiej i trzeciej na wyższy stopień. Po ceremonii głos zabrali dyrektor Stanisław Buk i wójt gminy Leszek Proskura. W swoich przemówieniu przekazali kilka refleksji związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie na mównicę wyszła przedstawicielka kadetów z klasy pierwszej – Wiktoria Chodor. Podziękowała za akt pasowania i w imieniu całego oddziału przygotowania wojskowego zobowiązała się z honorem pełnić obowiązki kadeta i godnie reprezentować szkołę. Część oficjalna zakończyła się wyprowadzeniem sztandarów. Szkolny poczet sztandarowy tworzyli: Mateusz Pawłowski – dowódca pocztu, Krzysztof Kocimski – sztandarowy, Patryk Jurkiewicz – przyboczny.

Uczestnicy uroczystości z niecierpliwością oczekiwali na część artystyczną. Rozpoczął ją pokaz taneczny dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Siennicy Różanej. Młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego zaprezentowała występ artystyczny – wiązankę pieśni i wierszy oraz scenki rodzajowe i układ taneczny. Występom towarzyszyła prezentacja multimedialna z fragmentami archiwalnych filmów, dokumentujących polską drogę ku niepodległości. Uczniowie wprowadzili nastrój zadumy nad losami ojczyzny, ale też przekazali swoją radość z faktu, że Rzeczpospolita jest wolnym, suwerennym krajem. Część artystyczną pod kierunkiem nauczycieli (Agnieszki Rosochackiej, Anny Goszczyńskiej i Mariana Sawickiego) przygotowali uczniowie: Dagmara Golębiowska, Julia Jagielska, Magdalena Tokarczyk, Julia Kołodziej, Klaudia Weremko, Aleksandra Run, Aleksandra Choduń, Wiktoria Kryłowicz, Martyna Nowakiewicz, Dominik Hawryluk, Łukasz Marzec, Bartłomiej Kukiełka, Jarosław Czarnecki, Dominik Hopko.

Tego dnia zaprezentowali się również kadeci z oddziału przygotowania wojskowego. Pokaz musztry paradnej przygotowany pod kierunkiem ppłk. rez. Sławomira Kułagi wykonali: Zuzanna Petla, Julia Chruściel, Natalia Skurak, Kacper Andruszak, Szymon Szwedo, Michał Pietraś, Dominik Hopko, Jarosław Czarnecki, Wiktor Bożko. Oddziałem musztry paradnej dowodziła Oliwia Warchulska. Obsługę techniczną uroczystości zapewnili: Mateusz Wichrowski, Wojciech Jakubowski i Bartosz Sławacki.

Na zakończenie obchodów Narodowego Święta Niepodległości kadeci wraz ze swoimi rodzicami wzięli udział w sesji zdjęciowej. Będzie to miła pamiątka z ważnej uroczystości w ich życiu.

Tekst: Monika Nagowska
Fotografie: Beata Maluga, Sławomir Kułaga