Dzień Bezpiecznego Internetu(DBI) jest świętowany na całym świecie. Głównym partnerem DBI 2024 jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. W Polsce obchody są realizowane poprzez webinary oraz lokalne inicjatywy edukacyjne, które maja na celu poszerzyć wiedzę w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej. W internacie ZSCKR w Siennicy Różanej miała miejsce jedna z 4095 takich inicjatyw lokalnych. Działania edukacyjne dla młodzieży były realizowane w internacie w godzinach popołudniowych, w ramach których została przygotowana gazetka tematyczna wraz z dystrybucją materiałów informacyjnych. Podsumowaniem zajęć był quiz w aplikacji Kahoot. Rodzicom wychowanków zostały przesłane informacje drogą e-milową, a podczas spotkania w szkole wyświetlono film ,,Wiadomość od Elli” (Deutsche Telekom “Share with care”). W wyniku podjętych inicjatyw, skłoniliśmy młodych internautów oraz ich rodziców do refleksji nad korzyściami i zagrożeniami płynącymi z sieci, wskazaliśmy, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na jakość realnego życia. Mamy nadzieję, że uczniowie jak i rodzice w wyniku podjętych działań, unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem i będą świadomie korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii.

Nad Katyńskim lasem – miesiąc, nad Katyńskim piaskiem szelest,
zeszła tam Pani Niebios, ściele się ku niej ziele,
piołuny gną liście srebrne całe,
żeby po nich stąpała.
Przystanęła cała w świetle, rozpostarła płaszcza połę,
nabiera do niej piasku z Katyńskiego krwawego dołu,
nabiera go płynnego jak srebro,
żeby go zabrać do Nieba.

Kazimiera Iłłakowiczówna, Matka Boska Katyńska

 

13 kwietnia 1943 roku zapisał się krwawo w historii naszego kraju. Decyzję o likwidacji więźniów podpisano 5 marca 1940 r. Na początku kwietnia tego roku rozpoczęto masową likwidację obozów jenieckich. Ogółem szacuje się, że zginęło ponad 20 tys. żołnierzy, nauczycieli,  strażaków, duchownych  - ludzi, których uznano za zagrożenie dla nowo powstałego rządu. Trzy lata od tych wydarzeń Niemcy poinformowali, że na terenie ZSRS  (w Katyniu i okolicach) odkryto masowe groby, a zwłoki posiadały charakterystyczny ślad: strzał z broni krótkiej w tył głowy. Niewielu z nas pamięta, że w tamtych stronach zginęła  Polka -  pierwsza kobieta lotnik – Jadwiga Lewandowska oraz rodak ziemi siennickiej – por. Mieczysław Jędruszczak.

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyła się szósta edycja Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM. Współorganizatorem przedsięwzięcia – podobnie jak w latach poprzednich – było Nadleśnictwo Krasnystaw. Honorowym patronatem konkurs objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Czesław Siekierski. Konkurs został włączony do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych Lubelskiego Kuratora Oświaty i jest punktowany przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W gronie partnerów wspierających organizację konkursu znaleźli się również: Gmina Siennica Różana, Koło Łowieckie nr 6 Jarząbek i Sklep Mundurowy WOJ-POL z Trzebiatowa. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Czasopismo Artystyczne „Nestor”.

Celem konkursu jest propagowanie postawy szacunku wobec dziedzictwa przyrodniczego jakim są lasy oraz rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką fotografii i promowanie młodych talentów. Komisja konkursowa zebrała się celem oceny nadesłanych prac i wyłonienia zwycięzców 27 marca 2024 r. Jury tworzyli: Jarosław Gwardiak (Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw i przewodniczący komisji), Stanisław Buk (dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej), Dariusz Kostecki (starszy wizytator Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Przedstawiciela Związku Polskich Artystów Fotografów), Monika Krysiak (przedstawiciel Nadleśnictwa Krasnystaw), Ewa Dobrzańska-Mochniej (wicedyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej), Michał Żywot (artysta fotograf) oraz Elżbieta Bochyńska (sekretarz komisji). Do konkursu zgłosiło się 108 uczniów, którzy łącznie przesłali 301 prac. Komisja zakwalifikowała do oceny wszystkie prace. Następnie dokonała oceny i wyłoniła autorów najlepszych fotografii.

18 marca 2024 roku odbył się „Konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu” zorganizowany przez Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Celem Konkursu było: popularyzacja wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania, rozwijanie zainteresowań dotyczących szeroko rozumianej problematyki żywieniowej oraz kształtowanie umiejętności korzystania z różnorodnych źródeł dotyczących problematyki zdrowego odżywiania. W Konkursie wzięło udział ponad 80 uczniów szkół średnich z województwa lubelskiego. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych z klas IV oraz V. Anna Lipiec zajęła II miejsce, Paulina Banach zajęła III miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Tekst – Justyna Klejna

W dniach 21-22 marca br. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu odbył się półfinał konkursu pod nazwą: “Polska Wieś w Europie”.
Celem Konkursu” jest promocja wśród uczniów szkół rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wiedzy o Unii Europejskiej oraz na temat nowoczesnego rolnictwa w UE. W półfinale uczestniczyło 12 drużyn: z ZSCKR w Radomiu, Chroberzu, Dobroszycach, Jabłoniu, Korolówce Osadzie, Okszowie, Oleszycach,, Potoczku, Różańcu, Sandomierzu Mokoszynie, Sichowie Dużym i Siennicy Różanej.
Naszą szkołę reprezentowali: Dominik Hawryluk , Łukasz Marzec i Bartłomiej Chmiel wraz z opiekunem- panią Agnieszką Rosochacką. W pierwszym dniu uczniowie brali udział w warsztatach pt: „ 20 lat Polski bez UE”, a następnego dnia uczestniczyli w 50-minutowym konkursie wiedzy w formie testu składającego się z 50 pytań. Po ciężkiej rywalizacji w półfinale ogólnopolskim I miejsce zajął ZSCKR Sandomierzu Mokoszynie (110 punktów), II miejsce ZSCKR w Radomiu (108 punktów), a na III miejscu uplasował się ZSCKR Siennicy Różanej(103 punkty).

Gratulujemy naszej młodzieży i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Rosochacka

W dniu 21 marca 2024 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbył się w formie stacjonarnej Międzynarodowy konkurs KANGUR MATEMATYCZNY. Wzięło w nim udział 7 uczniów klas technikum: Norbert Danielak, Piotr Sagan, Paweł Wiśniewski, Mateusz Olech, Kuba Radomski, Wiktor Gryglicki, Malwina Prus. Uczniowie zmagali się z logicznymi zadaniami matematycznymi dostosowanymi do odpowiedniego przedziału wiekowego (Junior i Student). Testy konkursowe zawierały po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w konkursie otrzymywał w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów. W czasie trwania konkursu nie wolno było korzystać z kalkulatorów.

Za udział w konkursie uczniowie otrzymali tangram chiński.
Wszystkim uczestnikom życzymy POWODZENIA. Czekamy na wyniki.

21 marca 2024 roku na Rynku Hurtowym w Elizówce odbył się finał IV edycji Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby organizowany przez Lubelską Izbę Rolniczą pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. W uroczystościach finałowych obecni byli zaproszeni goście i sponsorzy: prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr hab. Urszula Kosior Korzecka – Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki UP w Lublinie, Halina Dudzińska – Starszy Wizytator Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Marzena Lewandowska – Dyrektor Biura Regionalnego TUW w Lublinie, Monika Charmas – Z-ca Dyrektora Biura Regionalnego TUW w Lublinie, Gabriela Czerniec – Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Nałęczowie, Wioleta Kryń – WK Consulting. Z ramienia Lubelskiej Izby Rolniczej uczestniczyli: Prezes Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek, Antoni Skura – Wiceprezes LIR oraz Marcin Sulowski i Bartłomiej Świtała – Członkowie Zarządu LIR.
W konkursie brało udział 31 uczniów z 11 szkół rolniczych województwa lubelskiego. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej reprezentowali: Szymon Matczuk, Karol Szornal i Krystian Matczuk. Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z 30 pytań z zakresu: mechanizacji rolnictwa, produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, ogrodnictwa, a także z zakresu działania izb rolniczych.
Po bardzo emocjonującym teście uczeń naszej szkoły - Szymon Matczuk zajął VI miejsce. Każdy z uczestników konkursu otrzymał miły upominek.

Tekst i zdjęcia: Dariusz Wróbel

W dniu 21.03.2024 odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "A NA DESER..." którym tematem były monoporcje.
Z ponad 20 zgłoszeń, nasze uczennice - Anna Lipiec i Kinga Kaliszewicz zakwalifikowały się do ścisłego finału, który odbył się w ZSCKR w Swarożynie. Nasze uczennice miały możliwość sprawdzić swoje umiejętności kulinarne i cukiernicze w takcie rywalizacji na najwyższym poziomie.

W jury konkursu zasiedli : 1. Leszek Meler – cukiernik i właściciel Piekarni-Ciastkarni „MELER” w Pepelinie
2. Małgorzata Dziak – właścicielka Kawiarni i Pracowni Słodkie Czarny Mary w Tczewie
3. Józefa Paichert – miłośniczka cukiernictwa, sołtys gminy Tczew.

Nauczycielem przygotowującym do konkursu była P. Małgorzata Rutkowska.

Serdecznie gratulujemy!

Tekst i zdjęcia : Małgorzata Rutkowska, Krzysztof Rękas

W dniu 14 marca 2024 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sienicy Różanej odbył się XII Międzyszkolny Konkurs adresowany dla uczniów klas VII i VII szkół podstawowych "Zdrowie na talerzu". Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało "Jajo w roli głównej. Do kulinarnej rywalizacji przystąpiło siedem dwuosobowych drużyn z powiatu krasnostawskiego. Gościliśmy uczniów ze szkół podstawowych z następujących miejscowości: Siennicy Różanej, Siennicy Nadolnej, Kraśniczyna, Krupego, Sielca, Uchań oraz Teratyna. Na konkursie swoją obecnością zaszczyciła nas Pani dr Marzena Tomaszewska z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Konkurs składał się z dwóch części. Na początku uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu składu chemicznego i wartości odżywczej jaj rozwiązując quizz, by później przystąpić do części głównej, tzn. przygotowania potrawy, której główny składnik stanowi jajo. Poziom konkursu był bardzo wysoki, uczniowie wykazali się zarówno wiedzą, kreatywnością oraz niemałymi umiejętnościami kulinarnymi. Powstały nie tylko smaczne i zdrowe ale również pięknie i estetyczne podane potrawy, które później młodzi kucharze prezentowali przed Jury. Komisja konkursowa po burzliwych obradach wyłoniła zwycięzców.