17 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej z okazji świąt Bożego Narodzenia odbył się konkurs "Smaki polskiej wigilii". Wzięła w nim udział młodzież kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Potrawy wigilijne prezentowali uczniowie z poszczególnych klas.

 

 

Uczennice z klasy I - Malwina Adamczuk i Ewelina Artymiak - przygotowały rybę po grecku, a Natalia Mazurek, Patrycja Zaworska i Agnieszka Dąbska czerwony barszcz oraz krokiety z kapustą i grzybami. Klasę II reprezentowały: Marta Kawęcka i Ewa Leszczyńska (przyrządziły pierogi drożdżowe z kapustą i grzybami, a także kompot z suszu) oraz Nika Wójtowicz i Dominika Zaj (wykonały kulebiak z łososiem i makowiec). Z klasy III w konkursie wzięli udział: Sebastian Górny i Justyna Wojcieszuk (konkursowa potrawa to kapusta z grzybami), Żaneta Saja i Monika Koman (przygotowały sernik oraz pierogi z kapustą i grzybami). Najliczniej reprezentowana była klasa IV, do rywalizacji przystąpili: Marlena Wójcik, Andżelika Kornijczuk, Magdalena Surma (serwowały karpia faszerowanego pieczarkami w sosie koperkowym) oraz Katarzyna Kręgulec, Karolina Kotyła, Dorota Krasowska (wykonały pierożki drożdżowe z kaszą gryczaną i białym serem, a także kompot z jabłkiem i ananasem). Potrawy wigilijne przygotowane przez uczniów i dekoracja stołów była oceniana przez komisję w następującym składzie: Anna Kowalik, Elżbieta Głażewska, Elżbieta Furtak, Dawid Jaruga, Ewa Połajdowicz. Komisja po degustacji potraw ogłosiła wyniki konkursu.

I miejsce - Sebastian Górny i Justyna Wojcieszuk (z klasy 3PT) za kapustę z grzybami.
II miejsce - Marta Kawęcka i Ewa Leszczyńska (z klasy 2PT) za pierogi drożdżowe z kapustą i grzybami oraz kompot z suszu.
III miejsce - Marlena Wójcik, Andżelika Kornijczuk, Magdalena Surma (z klasy 4PT) za karpia faszerowanego pieczarkami w sosie koperkowym.

Głównym celem konkursu było propagowanie i kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych oraz prezentacja potraw wigilijnych, a także: podniesienie wrażliwości estetycznej, zachęcenie do poszukiwania inspiracji w lokalnym folklorze, wzmocnienie poczucia tożsamości i integracja młodzieży. Organizatorami konkursu byli nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Tekst: Anna Rybak