23 września 2021 roku 14-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej udała się na wystawę rolniczą AGRO-SHOW w Bednarach k. Poznania. Była to już 22. edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej, skupiających największych producentów ciągników, kombajnów i maszyn rolniczych oraz innych wytwórców z branży rolniczej. Blisko tysiąc wystawców, w tym 120 z zagranicy, setki ogromnych i imponujących nie tylko wyglądem i zastosowaniem, ale też ceną maszyn oraz tysiące zwiedzających. 24 września na terenie liczącym blisko 120 hektarów rozpoczął się pierwszy z trzech dni targów AGRO-SHOW, przyciągając tłumy.

Tej jesieni największą uwagę przykuwały rolnicze maszyny, zwłaszcza znanych marek: Kuhn, Fendt, Massey Ferguson, New Holland. Ciągniki, kombajny, agregaty, pługi, brony – a wszystko w najnowocześniejszej odsłonie - dla rolników to prawdziwy raj! Pierwszego dnia targów John Deere zaprezentował wyjątkowo duży ciągnik z serii 9R z podwójnymi oponami większymi niż przeciętny człowiek i nowoczesnym silnikiem, który może mieć nawet 691 KM. Furorę wzbudził gigantyczny kombajn John Deere serii x9 z łamanym hederem, którego rozpiętość wynosi aż 15 metrów. Nie zabrakło oczywiście legendarnych marek: Zetor, Ursus, czy Belarus – która zaskoczyła odwiedzających innowacjami zastosowanymi w ciągnikach, jednocześnie zachowując surowość wykonania maszyn. Nie tylko ciągniki i kombajny przyciągały uwagę zwiedzających wystawę gospodarzy. Z kolei jeśli chodzi o największe „konie pociągowe” tutaj nie sposób było zwrócić uwagi na John Deere'a 9R, Kirowca K742 czy Claasa Xeriona, Fendta 1000. W Case IH można było zobaczyć nowy model Optum CVX AFS Connect a z kolei Massey Ferguson zaprezentował nowe modele ciągników serii 8S. W Deutz-Fahr w oczy rzucał się model 9340 TTV w wersji Warrior.
Duży nacisk kładzie się na ekologiczne i precyzyjne rolnictwo polegające na analizowaniu składu gleby i odpowiednim uzupełnianiu składników odżywczych niezbędnych do wzrostu roślin tylko w niezbędnej ilości, co pozwala ograniczyć stosowanie nawozów. Zwiedzający chętnie odwiedzali stoiska firm oferujących narzędzia i oprogramowanie, zgodne z Zielonym Ładem. Oferowane brykieciarki do biomasy niedrzewnej na sprzedaż i wynajem. Takim urządzeniem z łatwością można uzyskać opał ze słomy, którego wilgotność będzie mniejsza niż wymagane w Zielonym Ładzie 20%. Jednym z najbardziej obleganych pokazów na polach doświadczalnych był pokaz mechanicznego pielenia uprawy specjalistycznym pielnikiem. Po takim działaniu na polu rolnicy mogą zminimalizować opryski pestycydami.
Organizacją wyjazdu zajął się Dariusz Wróbel, a funkcje opiekunów pełnili: Mariusz Kubina, Dariusz Wróbel i Krzysztof Rękas.

Opracowanie tekstu: Dariusz Wróbel
Fotografie: Krzysztof Rękas