Pamięć nie umiera nigdy …


W Internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyło się spotkanie poświęcone Światowemu Dniu Sybiraka oraz Dnia Zadusznego. Swoją obecnością zaszczycili nas Dyrektor Pan Jacek Jagiełło, wicedyrektor Pani Anna Kowalik, Kierownik internatu Pan Dawid Jaruga oraz  grono pedagogiczne.
Wychowankowie zamieszkujący internat przygotowali cześć artystyczną upamiętniającą czas martyrologii Polaków na Syberii. Młodzież oddała w ten sposób hołd poległym na wygnaniu  - więzionym w wielu obozach i łagrach w odległych wschodnich i północnych regionach byłego Związku Radzieckiego. Katyń, Miednoje, Charków, Bykownia, Kołyma, Krasnojarsk, Irkuck, Donbas, Workuta, Magadan, Kazachstan, Borowicze to miejsca  – symbole martyrologii naszego narodu, nazywane ogólnie  SYBIREM, a ofiary SYBIRAKAMI.

 

 


Tak obchodzony Dzień Sybiraka na pewno zostanie w wielu sercach. Tego, co przeżyli ludzie podczas zesłania na Syberię nie możemy zapomnieć!  To im właśnie, zawdzięczamy smutną, ale i piękną historię Polski. Sybiracy swoim życiem uczą nas, że trzeba przebaczać ludziom, chociaż nieraz to bardzo trudne… Nigdy jednak nie wolno zapomnieć o naszej polskiej historii i trudnych losach Polaków. Na nieludzkiej ziemi, gdzie królował mróz, głód i choroby, wielu straciło życie, ale Ci, którym udało się wrócić po latach do ojczyzny chcą sprawić, by nie została zapomniana wiedza o losach ich i tysięcy rodaków. Ukryta głęboko w sercach Polaków Syberia stała się miejscem niedobrowolnego osadnictwa. Polacy mimo wszystko pokochali ten piękny kraj i jego unikalną przyrodę, to ONI przyczynili się do uczłowieczenia tej ziemi. Sybir stał się dla wielu grobem, a ziemia taka nie jest już obcą, gdyż spoczywają w niej polskie kości. Zesłańcy w najcięższych czasach nie bali się śnić o wielkości, nie zapomnieli skąd przybyli, i jak są dumni z tego, że są Polakami: „Perła wdeptana w błoto pozostaje nadal perłą, żaden but tego nie zmieni”.


Dołóżmy starań, aby dramatyczne wydarzenia z tego okresu przetrwały w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń.


Od wieków początek listopada to szczególny czas w roku, kiedy przenikają się światy żywych i zmarłych. Młodzież Internatu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego nie zapomniała, także o tych co odeszli. Dyrektor Pan Jacek Jagiełło wspomniał w swoim wystąpieniu o nauczycielach, pracownikach szkoły oraz uczniach, których już nie ma wśród nas.   Ich pamięć została uczczona minutą ciszy, przez  wszystkich zebranych na sali oraz symbolicznie zapalonym zniczem.


Niezależnie od tego, jaki jest nasz stosunek do religii, to warto wykorzystać Święto Zmarłych do zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią. Wyciszenie się, zatrzymanie na chwilę i wspomnienie o bliskich, których już z nami nie ma jest niezwykle potrzebne. Poddając się szaleńczemu tempu życia, nie mamy czasu na wspominanie.
Oprawę muzyczną, która wprowadzała nas w nastrój obchodów zapewnił zespół muzyczno – wokalny pod kierownictwem Pana Mariana Sawickiego, w skład którego wchodzą uczniowie szkoły: Karolina Kopeć, Monika Koman, Paulina Repeć i Jakub Mądral. Prowadzącymi akademię byli Magdalena Tochman i Adam Kosarski, wystąpili również Karolina Kopeć, Paulina Repeć, Arkadiusz Siedlecki, Bartosz Ostrówka, Mateusz Frańczak.  Uroczystość została zorganizowana przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli: Justyny Stręfner i Joanny Troć.

Tekst: Joanna Troć