27 kwietnia 2018 r. słuchacze Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej pod czujnym okiem opiekuna Zbigniewa Rasińskiego wybrali się na wyjazdowe zajęcia praktyczne z mechanizacji rolnictwa. Miejscem docelowym spotkania było gospodarstwo rodzinne państwa Piróg w miejscowości Bzite. Nestorką rodu jest pani Kazimiera, która to po śmierci męża wspólnie z synem Marianem zaczęła rozbudowę ok. 12-hektarowego gospodarstwa.

Kiedy okazało się, że w środku wsi brakuje miejsca postanowili zacząć wszystko od początku i w szczerym polu wybudowali nowoczesne rodzinne gospodarstwo zajmujące się produkcją roślinną. Obecnie Marian Piróg wspólnie z żoną Jolantą, synem Konradem, córką Pauliną, zięciem Kamilem oraz najmniejszymi pociechami - Kacperkiem i Sabinką - prowadzą produkcję roślinną na powierzchni ok. 440 ha. Słuchacze kursu na własne oczy mogli zobaczyć bardzo nowoczesne zaplecze techniczne oraz poznać strukturę zasiewów. Przekonali się, że wspólnymi siłami można stworzyć coś, czym warto się pochwalić nie tylko w kraju, ale i za granicą oraz że polskie rolnictwo jest bardzo nowoczesne i zawansowane technologicznie.

Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy (prowadzenie produkcji rolniczej) pozwala słuchaczom poznawać nowoczesne metody gospodarowania, rozwijać umiejętności i poszerzać horyzonty. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą formą zdobywania wiedzy do nauki w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej.

 

 

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Rasiński