Jeszcze nie opadły emocje po XXVII Wiosennym Młodzieżowym Pokazie Koni Czystej Krwi Arabskiej w Białce, a już odbyło się tu kolejne wydarzenie o randze ogólnopolskiej. 10 i 11 czerwca w tej znanej w całym regionie stadninie zorganizowano XX Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Małopolskich pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Określenie „narodowy” nabiera w tym przypadku szczególnego znaczenia, bowiem jest to rasa hodowana w południowej i południowo-wschodniej części Polski od XVII wieku, współcześnie objęta programem ochrony rodzimych ras zwierząt. Konie małopolskie są szybkie jak konie angielskie i wytrzymałe jak arabskie, a przy tym - piękne, o czym mogli przekonać się wszyscy uczestnicy pokazu.

      W Białce „młodzieżą” były roczne i dwuletnie ogiery oraz roczne, dwuletnie i trzyletnie klacze z hodowli krajowej. Ich udział w pokazie wymaga starannego przygotowania. Koń w przeciągu paru miesięcy poprzedzających występ jest uczony  poruszania się z towarzyszącym mu prezenterem (uczy się chodzenia „w ręku”, swobodnego kłusu i galopu), a jeśli ma co najmniej dwa lata – również skoków przez przeszkody. Aby wziąć udział w pokazie musi być zarejestrowany w Polskim Związku Hodowców Koni, mieć aktualne szczepienia, zaświadczenia od lekarza weterynarii i paszport PZHK. Przed występem konie są pielęgnowane – standardem jest strzyżenie grzywy i ogona oraz mycie kopyt. Następnie wygląd i kondycja zwierząt oceniane są przez komisję o międzynarodowym składzie, która wyłania najlepsze konie przyznając maksymalnie do 50 punktów. Zwycięzcy otrzymują medale w poszczególnych kategoriach, a jedno ze zwierząt - tytuł Najlepszego Konia Pokazu „Best in Show”.

      Wśród organizatorów tego wydarzenia znaleźli się: Agencja Nieruchomości Rolnych, Polski Związek Hodowców Koni, Lubelski Związek Hodowców Koni, Polski Związek Hodowców Koni Małopolskich, Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o. o. Oddział w Zamościu ZHP Stado Ogierów Białka i Ludowy Klub Sportowy w Białce. Zadbano o dodatkowe atrakcje – plac zabaw dla dzieci, pokaz kawaleryjski (przygotowany przez IX Pułk Ułanów), pokaz ujeżdżania i powożenia, a także konkurs „Moje zwierzątko”, licytację „kota w worku” i paintball laserowy. Swój udział w wydarzeniu miał również Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej, który przygotował własne stoisko i zapraszał do degustacji ciast, koreczków i tartinek. Szkoła uzyskała przy tym szczególne wyróżnienie publiczności - nieoficjalny tytuł… najlepiej parzonej kawy Czempionatu. Tradycyjnie nauczycielom i uczniom towarzyszyli – dyrektor szkoły Jacek Jagiełło i wicedyrektor Anna Kowalik. Stoisko obsługiwały w tych dniach uczennice: Nika Wójtowicz, Dominika Zaj, Anna Szadura, Klaudia Wożakowska, Agnieszka Dąbska, Aleksandra Buta, Agata Jagniątkowska. Przygotowaniem stoiska oraz opieką nad młodzieżą podczas dwóch dni pokazu zajęli się nauczyciele: Anna Rybak, Anna Skubisz, Renata Olida, Karina Bochyńska-Czerpak, Elżbieta Krochmalska, Danuta Dudzic, Joanna Troć, Monika Nagowska, Ewa Antoniak, Anna Karwat, Justyna Klejna, Renata Dyk i Beata Maluga.

    
      Tekst: Monika Nagowska
      Fotografie: Anna Kowalik