6 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznicy tragedii smoleńskiej. Szkoła gościła w tym dniu przedstawiciela Lubelskiego Kuratora Oświaty – starszego wizytatora Henryka Radeja, Wicedyrektora Zespołu Szkół w Siennicy Różanej Reginę Banach, ks. kan. Ryszarda Siedleckiego, a także przedstawicieli Rady Rodziców – Ewę Miszczak i Agnieszkę Zaworską. Okolicznościowe listy przesłali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Podsekretarz Stanu Rafał Romanowski. W odświętnie przygotowanej hali sportowej zgromadzili się nauczyciele i uczniowie, by wspólnie wspominać wydarzenia przez wiele lat utrzymywane w tajemnicy, a dziś przywrócone ludzkiej pamięci. Rocznicowymi refleksjami podzielił się z zebranymi Henryk Radej oraz Jacek Jagiełło. Dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu przywołał postać młodego porucznika – Mieczysława Jędruszczaka, który urodził się na ziemi siennickiej, służył w 51. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych, a następnie trafił do obozu w Starobielsku i zakończył życie zamordowany przez sowieckich oprawców pod Charkowem. To on był głównym bohaterem tegorocznej uroczystości.

      To szczególne spotkanie z historią poprowadzili: Malwina Adamczuk i Arkadiusz Siedlecki. Uczniowie przypomnieli fakty z życia porucznika, tło tragicznych wydarzeń 1940 roku oraz niełatwe dochodzenie do prawdy. Pokazali tym samym jak narodowe wydarzenia wplatają się w życie zwykłych ludzi i jak historia ojczyzny staje się historią nas wszystkich. Przekaz wzmocniły archiwalne i współczesne fotografie zamieszczone w prezentacji multimedialnej i na okolicznościowej wystawie. Uczniowie wspomnieli także  tragedię polskiej delegacji, która w 2010 roku w drodze na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej zginęła tragicznie, pozostawiając kraj w żałobie. Przywołano zwłaszcza postać Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. To właśnie On w 2007 roku awansował pośmiertnie Mieczysława Jędruszczaka oraz innych oficerów zamordowanych przez NKWD. Pragnął oddać im hołd w siedemdziesiątą rocznicę zbrodni, jednak nie zdążył już wypowiedzieć ani jednego słowa na katyńskich grobach.

      Część artystyczna odbywała się pod hasłem: „I tylko pamięć została”. Utwory poetyckie i fragmenty wspomnień przybliżyli uczniowie: Magdalena Tochman, Paulina Repeć, Agata Jagniątkowska, Bartosz Ostrówka, Dawid Tokarczyk i Damian Wrona. Część muzyczną zaprezentował widzom szkolny zespół muzyczny: Patrycja Zaworska, Paulina Repeć i Jakub Mądral. Na zakończenie uroczystości młodzież wraz z zaproszonymi gośćmi i publicznością, przeszła przed budynek szkoły pod Dąb Pamięci poświęcony porucznikowi Mieczysławowi Jędruszczakowi. Przy tablicy ustawionej w 2011 roku w ramach akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia” złożyła wiązankę kwiatów oraz zapaliła znicze.
      Przygotowaniem uroczystości zajęli się nauczyciele: Monika Nagowska, Joanna Troć, Marian Sawicki i Robert Bobryk. Nad częścią dźwiękową czuwał Grzegorz Małek (przy wsparciu ucznia Bartosza Bartosiaka). Poczet sztandarowy przygotował Waldemar Jurkiewicz, który zaangażował się również w rozmieszczenie dekoracji, podobnie jak: Beata Maluga, Marcin Suchodolski, Ewa Antoniak i Renata Dyk.

Tekst: Monika Nagowska
Fotografie: Agnieszka Dąbska