To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przeplata w sercu i pamięci;
I tak pochodem idą cienie…
Aż się następne znów za krew poświęci!

      14 marca 2017 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych poświęcone pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. Dyrektor Jacek Jagiełło w swoim przemówieniu wspomniał jak ważna jest pamięć o Niezłomnych Żołnierzach, którzy na przekór wszelkim oporom władzy walczyli o wolną Polskę. Żołnierze ci stają się autorytetem coraz większej rzeszy młodych ludzi.
      Wyklęci – to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie ani nawet ocalić swojego wizerunku – zaciążyło na nich na lata odium bandytów. Niemniej wiadomo dziś, że byli to żołnierze - uczestniczący w strukturze, podporządkowani hierarchii, uznający dyscyplinę. Gdy Polskę zalała bezkresna, wzbierająca fala sowietyzmu, stali się siłami zbrojnymi bez państwa i bez szansy na zewnętrzną pomoc.
      Witold Pilecki - bohater, który zasługuje na to miano, ponieważ przez całe życie bezinteresownie służył Polsce. Nie oczekiwał niczego w zamian. Postępował zgodnie z własnymi wartościami i sumieniem. Zgodnie z wiarą, wolnością, patriotyzmem i poświęceniem – ideałami brutalnie zdeptanymi przez dwa totalitarne reżimy XX wieku. Znamienne są jego słowa, które wypowiedział:  Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł raczej cieszyć się niż lękać.
      Uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej przybliżyli sylwetkę Witolda Pileckiego. W przygotowaniu uroczystości wzięli udział: Malwina Adamczuk, Magdalena Tochman, Paulina Repeć, Patrycja Zaworska, Agata Jagniątkowska, Arkadiusz Siedlecki, Damian Wrona, Bartek Ostrówka, Dawid Tokarczyk, Jakub Mądral. Organizacją spotkania zajęli się nauczyciele: Joanna Troć, Marian Sawicki, Anna Karwat, Katarzyna Rysak, Sylwia Kowalczyk, Anna Watras Lekan, Waldemar Jurkiewicz, Grzegorz Małek, Marcin Suchodolski, Krzysztof Rękas, a także uczniowie Bartosz Bartosiak i Karol Jagiełło.
      Nie pozwolimy milczeć historii! Nie! Pomimo że Oni przegrali bój we własnym domu... Czy przegrali...? To Oni teraz na nas patrzą... Podejmijmy Ich trop! Wróćmy na szlak! Raz jeszcze Żołnierze Wyklęci.

Tekst: Joanna Troć
Zdjęcia: Kamil Chuszcza