Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej w ubiegłym roku szkolnym opracował innowacyjny plan poprawy frekwencji uczniów na zajęciach. Przy wsparciu Rady Rodziców, pod przewodnictwem Ewy Miszczak, zorganizowano sponsorowaną wycieczkę jako nagrodę dla klasy, która uzyskała najwyższą frekwencję. Wyjazd był również nagrodą dla innych uczniów, którzy wyróżnili się zaangażowaniem w życie szkoły i prace Samorządu Uczniowskiego. Podobnie jak w roku ubiegłym, zwycięską klasą z frekwencją powyżej 99% okazała się klasa 3 BTa, której wychowawcą jest Anna Karwat.

W dniach 26-28 maja 2016 roku 49 uczniów wraz z opiekunami - Renatą Dyk, Anną Karwat, Romanem Dyjachem i Andrzejem Niziołem - udało się do Hańczowej w Beskidzie Niskim. Pierwszy dzień do godzin południowych upłynął w podróży. Po przyjeździe do Hańczowej młodzież została zakwaterowana w internacie zaprzyjaźnionej szkoły, prowadzonej również przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po obiedzie uczestnicy wycieczki wyruszyli do miejscowości Wysowa Zdrój. Uczniowie zwiedzili tam Park Wodny i mogli posmakować różnego rodzaju wód mających właściwości lecznicze. Wieczorem wszyscy udali się na bole biwakowe, gdzie w dobrej atmosferze wspólnie biesiadowali przy ognisku.

Drugiego dnia po śniadaniu młodzież udała się do Krynicy Zdrój. Wszyscy uczestnicy wyjechali kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką. Kolejka wspinała się po zboczu Jaworzyny na wysokości 1114 metrów. Podróż trwała kilkanaście minut. Ze szczytu Jaworzyny Krynickiej można było podziwiać rozległy i najpiękniejszy w regionie widok na Beskid Sądecki, część Beskidu Niskiego i Tatry. Ponieważ warunki pogodowe sprzyjały, udało się nawet dostrzec Bieszczady. Będąc na szczycie młodzież degustowała potrawy regionalnej kuchni. Część grupy wraz z opiekunami wyruszyła na krótką wycieczkę edukacyjno-przyrodniczą, by poznać legendę Diabelskiego Kamienia. Po ekstremalnych przeżyciach na kolejce gondolowej uczestnicy zwiedzili także Krynicę Zdrój - piękne, tętniące życiem miasteczko uzdrowiskowe, leżące u stóp Góry Parkowej. Uczniowie odwiedzili również jeszcze jedną znaną miejscowość uzdrowiskową - Piwniczną Zdrój, do której dojeżdża się podziwiając malownicze widoki doliny Popradu. W drodze do miejsca zakwaterowania grupa wstąpiła do Starego Sącza, gdzie spędziła trochę czasu zwiedzając rynek. Stary Sącz to jedno z najstarszych miast w Polsce, położone w Kotlinie Sądeckiej w widłach rzek Dunajca i Popradu. Kolejnym przystankiem była miejscowość Kamianna. W Kamiannej w Pasiece "Barć" główną atrakcją jest pszczela ścieżka edukacyjna oraz możliwość obejrzenia życia plastra miodu. Drugi dzień zakończył się obiadokolacją i odpoczynkiem po pełnym atrakcji dniu.

Trzeciego dnia po śniadaniu uczestnicy wycieczki wyruszyli w drogę powrotną do Siennicy Różanej. Ostatnią atrakcją była wizyta w Dukli. Młodzież obejrzała tam zabytkowy kościół, a następnie udała się do pustelni - sanktuarium świętego Jana z Dukli. Pustelnia znajduje się na wzgórzu Zaśpit, w odległości 1,5 km od miejscowości Trzciana. Oprócz wybudowanej na wzgórzu kaplicy, można także odwiedzić tam drewniany dom rekolekcyjny, tzw. dom pustelnika oraz taras ze sztuczną grotą mieszczącą źródełko, z którego czerpią wodę pielgrzymi. Na ścieżkach wokół świątyni umieszczone są kapliczki Drogi Krzyżowej.

Wycieczka zakończyła się w późnych godzinach popołudniowych. Młodzież wróciła w doskonałych nastrojach, zadowolona ze wspólnie spędzonego czasu i bogatsza o nowe wspomnienia.   

Tekst: Renata Dyk i Anna Karwat